Sosyal Medya

Güncel

Macron'dan, ABD'ye Libya planı: Türkiye'yi oradan çıkaralım

Politico dergisinin iddiasına göre Macron Libya'dan Türkiye ve Rusya'nın çıkarılmasına yönelik iki sayfalık bir planı Joe Biden'a sundu.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G7 zirvesi kapsamında Cornwall'da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Macron'un Biden'a Fransa'nın çıkarlarına uygun bir Libya planı sunduğu iddia edildi.

BİDEN'A PLAN SUNDU

Politico dergisinin iddiasına göre Macron Libya'da Türkiye'nin çıkarılmasına yönelik bir planı Joe Biden'a sundu. Macron'un sunduğu planda Türk askeri varlıklarının, Rusya destekli askerlerin 6 aylık bir zamanda diliminde geri çekilmesi öngörülüyor. Yetkililere göre, iki sayfalık teklif, ilgili ülkelerle diplomatik yetkililer arasında birkaç haftadır dolaşıyor.

'LİBYA'DAN ÇEKİLSİNLER!'

Politico'da yer alan habere göre Macron'un hedefi ABD'nin ağırlığını kullanarak Libya'dan Fransa'nın istemediği güçleri çıkarmak. Macron'un planında Libya'daki askerlerin Temmuz ayında geri çekilmesi öngörülüyor.

Biden yönetiminin Fransa'nın son önerisini destekleyip desteklemediği bilinmiyor. Biden'ın planı Cumhurbaşkanı Erdoğan'la mı yoksa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile mi tartışacağı da yetkililer tarafından açıklanmadı. Ancak ABD'li yetkililer, yabancı askerlerin Libya'dan çekilmesini sağlamak için çalıştıklarını kabul etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.