Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu protokol krizinin perde arkasını anlattı

Çavuşoğlu, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konsey Başkanı Charles Michel'in arasındaki gerilimden kaynaklı olan çıkan protokol krizi ile igili soruya sert ifadelerle yanıt verdi. Çavuşoğlu, kendi aralarındaki sorunu Türkiye'ye yansıtmamaları gerektiğini belirtti, "Yazık yani, koskoca AB bir protokol için böyle kavga etmemeli." dedi. Çavuşoğlu, vize serbestisi ve Gümrük Birliği ile ilgili de önemli ifadeler sarf etti.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya ve Bosna Hersek ziyaretlerinin ardından Almanya'nın başkenti Berlin'i ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu, başkent Berlin'de Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile heyetlerarası ve baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından Çavuşoğlu ve Maas canlı yayında açıklamalar yaptı.

ÇAVUŞOĞLU: BU YAKLAŞIM DOĞRU OLMAZ

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

Dün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Almanya şansölyesi Angela Merkel ile konferans yöntemiyle görüştüler. Diyaloglarımız devam ediyor.

 

Bugün Heiko Mass ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. İkili ilişkilerimizin bir çok boyutunu, bölgesel konuları, Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye'deki gelişmeleri gibi birçok önemli gelişmeleri ele aldık. İki gün önce ben de Libya'daydım. Ülkenin ihtiyacı olan desteklerin sona ermesi ülkenin yararına değil. Bu yaklaşım doğru olmaz. Libya'da yeni kurulan hükümete destek vermemiz lazım, paralı askerler çekilmeli.

Salgına rağmen ikili ticaretimiz artıyor. Bu sene 40 milyar doların üzerine çıkacağımızı şimdiden görebiliyoruz. Tedbirlerle tedarik zincirlerimizi biz Türkiye olarak koruyabildik. Almanya ile ticaretimizi artırmak istiyoruz. Bu yıl göç anlaşmamızın 60. yıl dönümü. Bugün Türk toplumunu ilgilendiren konuları ele aldık. Almanya'da yaşayan Türk toplumu ve tüm Müslümanların Ramazan ayını kutluyorum.

"TURİZM İÇİN İLAVE TEDBİRLER ALDIK"

2020 yaz döneminde Almanya ile karşılıklı mutabakatımız iki taraf için de müspet sonuçlar getirdi. Ocak ayında Maas ile de bu konuyu değerlendirdik. Biz yine geçen sene olduğu gibi işbirliğini sürdürmeye çalışıyoruz. Turizm sezonuna güvenli bir şekilde girmek için bazı ilave tedbirler aldık. 17 Mayıs'a kadar bir kapanma süreci var. Bunun da faydalarını görmeye başladık. Rakamlar düşmeye başladı. Aşılama sürecine de hız verdik. Aşılama sürecinde halkımızın yüzde 26'sından fazlası aşılandı.

Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerin ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım.

SORU-CEVAP

"KOSKOCA AB, YAZIK YANİ..."

AB heyetinin Türkiye'yi ziyareti sırasında yaşanan protokol krizi ile ilgili Ursula von der Leyen'in açıklamalarının sorulması üzerine Çavuşoğlu sert ifadeler ile yanıt verdi:

Almanya'nın da katkısı ile AB ile ilişkierde daha pozitif bir ortam oluştu. Michel ve Von der Leyen ile olan diyalog da bunlardan bir tanesi. Baş başa görüşmede ben de vardım. Her konuyu görüştük, faydalı bir görüşmeydi. Protokol meselesi yüzünden diğer konuşulanlar gündemde yer almadı.

Üzülerek bir kez daha söylüyorum. Biz protokol kurallarını biliyoruz. Köklü bir devlet geleneğimiz var. Biz misafire nasıl davranılacağını biliriz. Bu tablo bizim yüzümüzden olmadı. Komisyon ile konseyin arasındaki kavgadan kaynaklandı. Ben de görünce biraz şaşırdım. Sonra Cumhurbaşkanımızın özel kalemine de sordum, teyit edildi. Yazık yani, koskoca AB bir protokol için böyle kavga etmemeli. Ben kadın olduğum çin böyle oldu diyerek Türkiye'yi kast ediyorsa bu kabul edilemez. Bizim ülkemize birçok kadın başbakan, siyasetçi geldi. Kadın başbakanımız da oldu geçmişte. Kadının roü bizim ülkemizde oldukça önemlidir. Kendi aralarındaki olayları söylersem utanacakları durum olacak. Kendi aralarındaki çekişmeyi söylemeyeyim, bize yansıtmasınlar.

kaynak: sabah.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.