Sosyal Medya

Tercüme Haber

İsrail, BAE ve Bahreyn'le ortak hava savunma sistemine hazırlanıyor

Üst düzey bir İsrailli yetkili dün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran'la ilgili endişelerini paylaşan Körfez'deki Arap ülkeleriyle, gelecekte füze savunması konusunda işbirliğine açık olabileceğini söyledi.Savunma Bakanlığının bir parçası olan İsrail Füze Savunma Örgütü'nü yöneten Moshe Patel, bu tür anlaşmaların sürdürülebilirlik açısından henüz erken olduğunu söyledi. Ayrıca ABD teknolojisiyle geliştirilen İsrail sistemlerinin dâhil olması durumunda, Washington'un onayına ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Patel gazetecilere verdiği demeçte, sistemlerden herhangi birinin İsrail'in Körfez'deki yeni ortaklarına sunulup sunulmayacağı veya oradaki benzer sistemlerle senkronize edilip edilemeyeceği sorulduğunda, "Bu gibi projeler belki gelecekte mümkün olabilir," dedi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerine devam eden Patel, "Mühendislik açısından bakıldığında, elbette pek çok avantaj var. Aynı düşmanlara sahip olduğumuz için her iki ülkede de konuşlandırılabilen sensörler gibi istihbarat ve bilgi paylaşımına da gidilebilir" dedi.

İran'la ilgili endişeler, 15 Eylül'de İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasındaki ilişkileri ilk kez resmileştiren ABD aracılı bir anlaşmanın itici gücü oldu. Suudi Arabistan, şimdilik İsrail ile doğrudan ve açık bir ilişki kurmayı ertelerken, yakınlaşmayı ise teşvik ediyor.

Bu anlaşmalardan önce, üst düzey bir İsrailli yetkili Reuters'e Körfez ülkeleriyle füze savunması konusunda koordinasyon olmayacağını söylemişti.

Patel değerlendirmesini, farklı irtifalarda uçan hedefleri vurabilecek ve başlangıçta kaçırılan hedeflerin yeniden devreye alınmasına izin verebilecek çok katmanlı bir İsrail füze savunma sistemi olan ‘Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi’nin başarılı geçen canlı test denemesini duyurmak için yapılan basın toplantısında gazetecilerle paylaştı.

En düşük seviye seyir füzelerini ve insansız hava araçlarını düşürdüğünü söylediği Demir Kubbe Sistemi kısa menzilli roket önleyicileri de bünyesinde barındırıyor.

Patel, ABD Ordusunun İsrail'den bir Demir Kubbe bataryası aldığını ve bir başkasının da sipariş edildiğini söyledi.

İsrail, Demir Kubbe teknolojisini orta menzilli önleme aracı olan Davud’un Sapanı ismini verdiği uzay da dahil olmak üzere balistik füzeleri düşüren hava savunma sistemiyle entegre ediyor.

Kaynak: The Middle East Monitor / Mütercim: Hasan nurhan Çelik (Düşünce Mektebi)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');