Sosyal Medya

Güncel

Ermenistan, sivil uçak ile silah taşıma yasağını ihlal etti

Azerbaycan ordusu tarafından ağır darbe yiyen Ermenistan'a sivil uçaklarla gizli silah sevkiyatı başladı. Silah sevkiyatında sivil uçakların kullanılmasıyla 1944 Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesinin 4. maddesi açıkça ihlal edilmiş oldu.27 Eylülde başlayan saldırılar sonrasında Azerbaycan ordusunun darbe üstüne darbe vurarak tarihi kayıplar verdiği Ermenistan ordusu, Moskova’da alınan ateşkes kararını ihlal ederek sivil yerleşim yerlerine saldırınca operasyonlar kaldığı yerden devam etmeye başladı. Azerbaycan ordusunun bombardımanı ile çok sayıda askerin yanı sıra silah ve askeri araç gerecini kaybeden Ermenistan’a yardım uçakları ile silah taşındığı öne sürüldü.

Azerbaycanda yayın yapan haber sitelerinin aktardığı bilgilere göre; silahlar sivil uçaklar ile kargo kisvesi altında yapılıyor. Bir iddiaya göre ise bu uçaklar arasında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyanın resmi ziyaretlerine yönelik kullandığı bir devlet uçağı da bulunuyor. Böylece, Paşinyan hükümetinin üyeleri de silah kaçakçılığında rol oynuyor.

Haberde yer alan iddialara göre; 3 - 9 Ekim tarihleri ​​arasında, çatışmaların ortasında, Rusyadan Ermenistana sivil uçaklar, insani yardım altında 20 tonun üzerinde silah ve mühimmat sevkiyatı gerçekleştirdi.​​​

Öte yandan son iki günde Rusyadan Ermenistana 300 tanksavar füze sistemi kornet teslim edildiği de öne sürüldü.

Ajanslara düşen haberlere göre silahlar, 9 Ekim'de Moskova'ya uçan ve 10 Ekim'de Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan tarafından Erivana dönen Ermenistan Dışişleri Bakanlığına ait A319 hükümet uçağı ile nakledildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığının sadece hükümetin resmi uçaklarını değil, aynı zamanda özel sivil uçakları da yasadışı silah sevkiyatında kullandığı öne sürülüyor.  Bunun için de iki ay önce ülkenin Sivil Havacılık Komitesi tarafından ticareti yasaklanan Ermenistan sivil havayolu taşımacılık şirketi Atlantis Armenian Airlinesın kullanıldığı, firmanın alelacele uçuş yapabilmesi için ise lisansının 4 Ekimde yenilendiği belirtildi.

Azerbaycan hükümeti sivil uçaklarla Ermenistana silah tedariki iddiaları üzerine konunun araştırılması için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütüne (ICAO) başvuruda bulundu. Öte yandan Ermenistana silah tedarikinin sadece Rusyadan olmadığı da öne sürülüyor. 11 Ekimde, F-GKXY plakalı bir Airbus A320-214 kargo uçağının Paristeki Charles de Gaulle Havalimanından Erivana uçtuğu belirtildi.

Silah sevkiyatında sivil uçakların kullanılmasıyla 1944 Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesinin 4. maddesi açıkça ihlal edilirken, yasadışı silah sevkiyatının organizatörlerinin ise Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan, işadamı Samvel Karapetyan ve silah kaçakçısı David Galustyan olduğu ifade edildi. Galustyanın adı, BM Güvenlik Konseyinin raporunda Libya ve Suriyeye silah tedarik edenler arasında da yer alıyor.​​

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.