Sosyal Medya

Tercüme Haber

Lukaşenko proterstolar karşısında Rusya'dan destek istedi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'ya karşı düzenlenen protestolar, Rusya'nın durumun tırmanmaya devam etmesi halinde askeri destek sağlamayı teklif ettiğini ima ettiği açıklamasından sonra,ülkeyi kasıp kavuruyor. Lukaşenko'nun 9 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ezici zaferini ilan etmesinden bu yana en büyük hükümet karşıtı gösteriler, pazar günü Minsk'in başkentinde gerçekleşti ve Lukaşenko’nun istifa etmesi için yaklaşık 200.000 kişiyi sokaklara bir araya getrdi.

Kendi destekçilerinin gösterisinde konuşan Lukaşenko, NATO’nun Belarus yakınlarında askeri varlığını giderek tahkim etmeye çalıştığını, ülkenin batı sınırından 15 dakika uzaklıktaki bir mevkide tank ve uçaklar konuşlandırdığını iddia etti. Belarus liderinin bu iddiaları, NATO endişelerini gerekçe göstererek cumartesi günü Grondo sınır kapısına bir paraşütçü tugayı konuşlandırma kararından sonra geldi.

Bunun üzerine NATO yetkilileri iddiaları reddederek, bölgede askeri unsurlarda herhangi bir artırıma gitmediklerini, fakat gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildirdi.

Rus medyasına göre Belarus, önümüzdeki günlerde Polonya ve Litvanya sınırı boyunca (her iki ülke de NATO üyesi) askeri tatbikatlar yapacak.

Bir zamanların sadık Rus müttefiki Lukaşenko’nun Moskova ile olan ilişkisi, seçime giden aylarda önemli ölçüde kötüleşmişti. Hatta seçim kampanyası esnasında Belaruslu lider, Rusya’nın kendisini devirmek içim bir devrim planladığını dahi iddia etmişti. Şimdi seçim sonrası, ironik bir şekilde Lukaşenko başkanlığını koruyabilmek için Rusya’dan destek bulmayı umuyor.

Belaruslu lider, cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Putin ile telefonda konuştuğunu ve Rus ordusunun karşılıklı savunma anlaşması gereği hükümetini desteklemek için kendisine yardım edeceğini taahhüt ettiğini dile getirdi.

Fakat Kremlin, Lukaşenko’ya askeri yardım taahhüt ettikleri iddiasını redetti. Moskovanın bu resmi açıklamasının aksine,  Margarita Simonyan gibi Rusya’daki bazı etkili isimler, düzeni sağlamak için Belarus’u işgal etme çağrısı yapmaya da devam ediyor.

Kaynak: Foreign Policy / Mütercim: Hasan Nurhan Çelik (Düşünce Mektebi)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.