Sosyal Medya

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama

Lübnan'da Hizbullah'a ait silah depolarında bu akşam gerçekleşen şiddetli patlamanın İsrail özel timlerince yapılan saldırı sonrası meydana geldiği iddia edildi.Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlama gizemini korurken Ortadoğu Haber'in ulaştığı kaynaklar limanda gerçekleşen patlamanın İsrail istihbarat servislerince gerçekleştirildiğini öne sürdü.
 
Lübnan güvenlik kaynaklarına dayandırılan haberlere göre patlama son bir haftadır deniz yoluyla Beyrut'a gönderilen silah ve mühimmatların depolandığı antrepoda yaşandı. Suriye ve Afrika'dan İran yanlısı Hizbullah örgütüne teslim edilmek üzere sevk edilen askeri ekipmanların bulunduğu antreponun nasıl hedef alındığı ise gizemini koruyor.
 
Ortadoğu Haber'in ulaştığı uzmanlara göre patlama hava saldırısı sonucu yaşanmadı. Lübnan güvenlik bürokrasisi kaynakları da patlamanın antrepo içerisinde gerçekleştiği görüşünde.
 
Beyrut limanında gerçekleşen patlamayla ilgili Lübnan'da ulaşılan ve Suudi Arabistan'a yakınlığıyla bilinen isimler Hizbullah örgütünün son 3 aydır hem Suriye üzerinden hem de deniz yolundan ülkeye ciddi miktarda taktik ekipman soktuğunu öne sürdü.
 
İran istihbarat servisince Suriye'de kurulan atölyelerde imal edilen insansız hava araçlarının Lübnan'a ulaşmasını engellemek için son iki yıldır bir dizi saldırı düzenleyen İsrail'in, Beyrut'ta gerçekleştirdiği saldırıyla da Hizbullah'a gönderilen 100 kilometre menzilli İran yapımı roketleri hedef aldığı belirtiliyor.
 
Hedef alınan antrepoda ayrıca anti tank sistemleri ve düşük irtifa hava savunma sistemleri de bulunduğu Ortadoğu Haber'in ulaştığı kaynaklarca doğrulandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');