Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Kahraman anne, Kabil saldırısından sonra yetim kalan bebeklere annelik yapıyor

Silahlı bir grubun Afganistan’ın başkentindeki bir doğum hastanesinde içinde kadın, çocuk ve bebeklerin bulunduğu 24 kişiyi öldürmesi dünyada şok etkisi yarattı.Silahlı bir grubun salı günü Kabil’de bir doğum kliniğine saldırıp içinde kadın ve bebeklerin bulunduğu iki düzine insanı katletmesinden saatler sonra, Feruza Omar hiç düşünmeden saldırıda hayatta kalan 20 bebeğin nakledildiği diğer hastaneye koştu. 

Hiçbir örgüt Kabil’deki bu ölümcül saldırıyı üstlenmedi ve Taliban da olayla bir ilgisi olmadığını açıkladı (Omar Sobhani/Reuters)

27 yaşındaki kadın Atatürk Hastanesi’ne geldiğinde kahramanlık olarak görülecek birçok şey yaptı. Üç saat içerisinde yetim kalan yenidoğanlardan dördünü emzirdi.
 
El Cezire’ye “Kendi kendime bu bebeklerin annelerine ihtiyacı olduğunu düşündüm, fakat onlar saldırıda öldürülmüştü. Bu yüzden onlara anneleri gibi davranacağım, onları kucaklayıp emzireceğim.” diye konuştu.
 
Feroza, Afganistan’ın başkentindeki Dascht-e-Barchi Hastanesi’nin doğum bölümüne yapılan saldırıyı duyduğunda evde dört aylık oğlunu emziriyordu. Bu bebekleri teselli etmek için bir şeyler yapma isteği duyduğunu belirtti.
 
“Onları kucakladığımda başkasının bebeğiymiş gibi hissetmedim. Kendi çocuğumu besliyormuşum gibi hissettim. Teröristler, bu ülkenin daha dünyaya gözlerini yeni açmış bebeklerinin bile canını bağışlamadılar” dedi.
 
Feroza, 2017 yılında 33 yaşındaki erkek kardeşini kaybettiğini ve babasının da doğum gününde Taliban saldırıları yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi.
“Afganistan’daki bu savaşın kurbanlarından biri olarak bu acıyı ben de biliyorum; sevdiklerinizi kaybetmenin nasıl bir his olduğunu biliyorum” dedi.
Feroza, bebeklere bakım ve emzirme çalışmalarına katılan diğer Afgan kadınlarına da ilham kaynağı oldu. Kabil’de bulunan Aziza Kermani de bunlardan biriydi.
 
Afganistan haber ajansı TOLOnews’e konuşan Kermani “Annesini kaybeden veya ailesinin bakmak için ekonomik durumu yetersiz olan bebeklerden birini evlat edinmeye hazırım” dedi.
 
Ölümcül saldırıdan kurtulduktan bir gün sonra Kabil’de bulunan Atatürk Hastanesi’ndeki yenidoğanlar (Rahmat Gul/AP)
 
Hiçbir örgüt ülkeyi şok eden bu saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. 16’sı kadın ve 2’si yenidoğan olmak üzere toplamda 24 kişi öldürüldü.
 
Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Afganistan’daki programlarının başkanı olan Frederic Boonot, yaptığı açıklamada saldırının korkunç detaylarını anlattı.
 
Saldırganların hastanenin diğer bölümlerini görmezden gelip direkt doğum kliniğine yöneldiklerini anlatan başkan, “Anneleri öldürmeye geldiler” dedi.
 
“Odalara girip kadınları yataklarında vurdular. Sistemli bir saldırıydı.”
 
Yardım kuruluşunun belirttiğine göre saldırı sırasında 26 yeni anne ve anne adayı doğum kliniğindeydi.
 
Üç kadın doğum odasında, 8 kadın ise hastane yataklarına öldürüldü. Bir kadın ise saldırı devam ederken doğum yaptı.
 
“Bu hayret verici bir şey. Bu bölgenin geçmişte de saldırılara uğradığını biliyoruz ancak hiç kimse onların bir doğumhaneye saldıracağına inanmıyordu” dedi Bonnet.
 
Afganistan: Silahlı bir grup Kabil’de hastaneye saldırdı
 
İmtihan zamanları
 
Ali Yawar’ın eşi de yanında genç kızıyla birlikte bir ay önce orada doğan oğluna aşı yaptırmak için Dascht-e-Barchi Hastanesi’nde idi. 
 
Saldırı başladığında Yawar’ın eşi oğlunu kucaklayıp bekleme odasına bulunan kızını almak için koştu, fakat onu kanlar içinde buldu.
 
Amina saldırganlar tarafından vurularak öldürülmüştü. 
 
El Cezire’ye konuşan Yawar, “Güvenlik güçleri hızla hastaneye koştu ancak o hemen orada can vermişti. Kızımın öldüğünü duyduğumda dünyam başıma yıkılmış gibi hissettim” dedi.
 
“Kadın ve çocuklarla dolu bir yere saldırdılar, başka ne kaldı ki? Bu ülkede insanlık kalmadı. Bunlar bizim için imtihan zamanları; bununla yüzleşmek zorundayız.”
 
Taliban, salı günü yapılan saldırıyla herhangi bir ilgisi olmadığını açıkladı. IŞİD terör örgütü ise aynı gün Nangarhar eyaletindeki bir cenaze töreninde yapılan intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.
 
Afganistan Cumhurbaşkanı Ashraf Ghani ordunun Taliban’a karşı “saldırı modu”na geçmesini emretti. Ancak ABD özel temsilcisi Zalmay Khalilzad Twitter’da örgütün Taliban ile herhangi bir barış anlaşmasına karşı çıktığını söyleyerek her iki saldırı için de IŞİD’i suçladı.
 
29 Şubat'ta ABD ve Taliban, ABD birliğinin ülkeden aşamalı olarak çekilmesi ve Afgan hükümeti ile Taliban arasında esir değişimi için Afgan içi müzakerelere zemin hazırlayan bir anlaşma imzaladı.
 
Başlangıçta 10 Mart'ta yapılması planlanan görüşmeler, esir değişimindeki gecikmeler ve geçen yılki çekişmeli cumhurbaşkanlığı seçimleri boyunca Ghani ve rakip aday Abdullah Abdullah arasındaki siyasi kavga yüzünden gerçekleşmedi.
 
Ancak cuma günü Ghani’nin sözcüsü Sediqi Sediqqi, siyasi bir anlaşmaya varıldığını ve yakın gelecekte imzalanacağını söyledi.
Yawar için bu tür siyasi anlaşmalar pek bir şey ifade etmiyor.
 
“Kızımın yerini hiçbir şey alamaz” diyen Yawar, “Bu savaş benim ve bu ülkedeki birçok fakir insanın belini büktü” şeklinde konuştu.
 
Haber: Shereena Qazi / Kaynak: Aljazeera news
 
Mütercim: Dürdane Tekin / Düşünce Mektebi
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');