Sosyal Medya

Güncel

Japonya ticari gemilerini korumak için Ortadoğu’ya asker gönderiyor

Japonya’nın Orta Doğu’daki ticaret gemilerini korumak için ABD liderliğindeki koalisyondan bağımsız olarak bölgeye askeri kuvvet göndermeyi planladığı iddia edildi.Japonya’nın Orta Doğu’daki ticari gemilerini korumak için ABD liderliğindeki koalisyona katılmadan bölgeye kuvvet göndermeyi planladığı bildirildi.
 
Kyodo gazetesinde yer alan habere göre, Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo’yla yaptığı telefon görüşmesinde, Ortadoğu’ya asker göndermeyi planladığını söyledi.
 
Toşimitsu görüşmede Japonya’nın bölgedeki ticari gemilerini korumak için böyle bir adım atacaklarını ifade etti.
 
 
ORTADOĞU’DA YAKIN İŞ BİRLİĞİ SÖZÜ
 
Görüşmede iki bakan, karşılıklı olarak ABD ile İran arasındaki gerilimi azaltma konusunda Orta Doğu’da yakın iş birliği sözü verdi.
 
Motegi ve Pompeo ayrıca, Japon Denizi’nde yeni bir balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore konusunda da beraber hareket etme konusunda mutabık kaldı.
 
Japonya’nın ABD öncülüğündeki koalisyona katılmadan bölgeye asker göndermesinin nedeni olarak Tokyo yönetiminin, ABD ile yakın güvenlik bağları ve İran ile geleneksel dostluk ilişkilerini dengede tutmaya çalışması gösteriliyor.
 
JAPONYA YURT DIŞINA ASKER SEVKİNE ALIŞIK DEĞİL
 
Başbakan Abe Şinzo’nun göreve gelmesiyle 2012’den bu yana askeri rolü genişleyen Japonya’da devlete uluslararası sorunlarda savaş açabilme yetkisi tanımayan 9’uncu madde nedeniyle yurt dışına asker sevk edilmesi, ülkede oldukça hassas bir konu olarak görülüyor.
 
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Hürmüz Boğazı’nda İran’ın hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi ve birkaç gemiye yönelik saldırıların gerçekleştirilmesinin ardından ilk kez 9 Temmuz’da uluslararası deniz güvenliği koalisyonundan söz etmişti.
 
Ana karargahı Bahreyn’de kurulan koalisyona, ABD’nin yanı sıra İngiltere, Avusturalya, İsrail, Bahreyn ve 18 Eylül’de de Suudi Arabistan katıldığını duyurmuştu.
 
Japonya, İran ile dostça ilişkilerine zarar vermemek için ABD’nin girişimine katılmamıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');