Sosyal Medya

Güncel

Süleyman Soylu: 5 ayda kaybolan çocukların yüzde 88’i bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğu kayıp çocuklara ilişkin başvuruyu yanıtladı. Soylu, 1 Ocak 2019 ile 1 Haziran 2019 tarihleri arasında kaybolan çocukların yüzde 88’inin bulunarak ailelerine ve yakınlarına teslim edildiğini açıkladı.İçişleri Bakanı, 1 Ocak 2014- 1 Ocak 2019 tarihleri arasında ülkede kaybolan çocukların yüzde 99’unun bulunarak ailelerine veya yakınlarına teslim edildiğini bildirdi. İçişleri Bakanı, 1 Ocak 2019 ile 1 Haziran 2019 tarihleri arasında ise kaybolan çocukların yüzde 88’inin bulunarak ailelerine ve yakınlarına teslim edildiğini söyledi.
 
İNSAN TİCARETİ İLE MÜCADELE İRTİBAT GÖREVLİLERİ İŞ BAŞINDA
 
İnsan ticareti olaylarının yoğun olduğu illerde “insan ticareti ile mücadele irtibat görevlisi” görevlendirildiğini, mücadele etkinliğini artırmak maksadıyla birçok ilde “insan ticareti ile mücadele çalışma grupları” oluşturulduğunu belirten Bakan Soylu, şöyle dedi:
 
“Kaybolan ya da kaçırılan çocukların kısa sürede bulunabilmesi için ‘Koku Molekülü İz Takip Köpekleri Projesi” hayata geçirilmiş olup ayrıca ‘Kayıp Alarmı Projesi’ ile kaybolan ya da kaçırılan çocukların fotoğraf ve eşkal bilgileri sosyal medya hesaplarından yayınlanmakta ve şahısların bulunabileceği bölgedeki telefon kullanıcılarına SMS atılmaktadır. Kaybolan çocuklardan ölü veya yaralı olarak bulunanlar hakkında Çocuk Şube Müdürlüklerince gerekli tahkikatlar yapılmaktadır.”
 
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KAYIP ÇOCUK SAYISINI GİZLİYOR
 
Gelen yanıtı değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “İçişleri Bakanlığı’na son 5 yılda kaç çocuk kaybolduğunu, bu yönde kaç ihbar yapıldığını, bulunup ailesine teslim edilen çocuk sayılarını sorduk. Hiç birine yanıt verilmediği gibi, kayıp çocukların yüzde 99’unun bulunduğunu ifade ettiler. Bu oran zaten başlı başına inandırıcı olmaktan çok uzak. Kaldı ki bir oranı hesaplamak için elde önce sayı olması gerekir. Neye göre buldunuz bu oranı? Demek ki bu sayılar kamuoyundan gizlenmekle kalınmıyor, milletin aklıyla da dalga geçiliyor. Emniyet sitesinde onlarca kayıp çocuk ilanı var. Basında her gün bir anne babanın feryadına denk geliyoruz. Yüzde 99 bir başarıdan söz ediliyorsa, bu feryatlar mı yalan. Kaldı ki verilen yanıt Devlet yönetme ciddiyeti ile bağdaşmıyor. Bu oranda ayrıca kaç çocuğun sağ, kaçının ölü ya da yaralı bulunduğu açıklanmıyor” dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.