Sosyal Medya

Esed'den Kritik 2 Adım: ''SGD'yi Terörist İlan Etti''

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimi, ana omurgasını terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) karşı Birleşmiş Milletler'e flaş bir mektup gönderdiğini duyurdu. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; SDG ayrılıkçı terörist grup olarak tanımlandı.1) BM'ye Kritik Mektup: SGD'yi Terörist İlan Etti
 
Bakanlık açıklamasında, SDG’nin Haseke, Rakka, Deyrizor ve Halep vilayetlerinde Suriye halkına karşı canice ve baskıcı uygulamalara devam ettiği vurgulandı. Açıklamada, ABD ve öncülüğünde oluşturulan Uluslararası Koalisyon’un bütünlük içinde SDG’ye silah, lojistik, malzeme ve siyasi destek verdiği belirtildi.
 
SDG’li teröristlerin sadece Uluslararası Koalisyon’un Suriye halkına karşı işlediği suçların işlenmesinde rol almadığı, aynı zamanda da insan kaçırma, işkence ve sivillerin evlerinden atılmasının yanı sıra insanların mülklerinin çalınması ve gençlerin örgüte katılmaya zorlanması gibi faaliyetlerde yeni bir aşamaya geçtiğinin altı çizildi.
 
Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi, bu mektubu hem Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne hem de Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanlığı’na gönderdi.
 
2) Genel Af İlan Etti
 
Reuters haber ajansına göre ilan edilen af, bazı suçların cezasını hafifletiyor ve üç ile altı ay arasında teslim olmaları şartıyla asker kaçaklarını bağışlıyor.
 
Af kapsamında ölüm cezası, ömür boyu hapis cezasına; ömür boyu hapis cezası da 20 yıla düşürüldü. Bu karar, 14 Eylül öncesinde işlenen suçları kapsıyor. Genel af, devletle savaşmak için silahlanan, Suriye'ye karşı Şam'ın terörist olarak gördüğü muhaliflere katılan Suriyelileri kapsamıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.