Sosyal Medya

Ekonomi

Elektrik faturaları cep yakıyor

CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar, devletin 7 kuruşa mal ettiği elektriğin vatandaşa nasıl 43 kuruşa mal olduğunu kalem kalem anlattı.Akar, vatandaşın tükettiği elektriğin 2 katını vergilerin oluşturduğuna dikkat çekerek elektrik faturalarının anatomisini çıkardı.
 
ELEKTRİKTE DE AYNI DÜZEN: VERGİ 
 
Büyük bölümünü vergi, fon ve kesintilerin oluşturduğu elektrik faturaları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar 1 Kilowat saat elektriğin maliyetinin devlete 7 kuruşa mal olduğuna dikkat çekerek devletin bunu 16 kuruşa dağıtım şirketlerine verdiğini dağıtım şirketlerinin de 5 kuruş kar payı koyarak bunu 21 kuruşa vatandaşa sattığını söyledi.
 
FATURALAR NEDEN CEP YAKIYOR?
 
Akar bu aşamadan sonra elektrik faturalarında dağıtım bedeli, enerji fonu, KDV, TRT payı gibi kalemlerin eklendiğinin altını çizerek 43 TL olan bir faturanın nasıl 83 TL’ye nasıl çıktığını ayrıntılarıyla anlattı.
 
Elektriğin Maliyeti:43 TL
 
Dağıtım Bedeli: 23,7 TL
 
Enerji Fonu:0,83 TL
 
TRT Payı:0,86 TL
 
Üretim Vergisi: 2,16 TL
 
KDV: 12,53 TL
 
Toplam: 83,08 TL
 
Akar, alt yapı ve arge çalışmalarının da vatandaşa fatura edildiğini bununla da yetinilmeyerek dağıtım şirketlerinin bakım çalışmalarında meydana gelen zararların da vatandaşa ödetildiğini söyleyerek 43 TL olan bir faturanın vergi, fon ve kesintilerle vatandaşa yaklaşık yüzde yüze yakın bir artışla 83,08 TL’ye faturalandığını belirti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.