Sosyal Medya

İstanbul Valisi, Suriyeliler için 'İstanbul' modelini açıkladı: "Fatih'ten başladık; yeni kayıt yok"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da kayıtlı sayısı 500 bini aşan; kayıt dışı olarak ise daha büyük rakamları bulan Suriyeli vatandaşlar için başlatılan Düzensiz Göçle Mücadele Çalışmaları'na ilişkin önemli gelişmeleri ve son durumu paylaştı. Sadece 3 haftada yaklaşık 20 bin Suriyelinin farklı illere sevk edildiğini, 20 Ağustosa dek işlemlerin yoğun bir şekilde süreceğini ifade eden Vali Yerlikaya, "Çalışmaları Fatih'ten başlattık. Kayıt dışı olanların yanı sıra sigortasız çalışanlar için de işletmelere 230 bin lira gibi bir yaptırım olacak" dedi. Yerlikaya ayrıca İstanbul'da kayıtlı olmayan bir ailenin yeni doğacak çocuğunun İstanbul'a kaydedilmeyeceğini ilk kez paylaştı.İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 12 Temmuz'da başlatılan Düzensiz Göçle Mücadele Çalışmaları konusunda gelinen son duruma ilişkin olarak 'İstanbul' modeli için bugün İstanbul Valiliği'nde bazı internet ve TV kuruluşlarından basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Yaklaşık 2 saat süren toplantının ana gündemi ise 'kayıt dışı Suriyeliler' oldu.
Vali Yerlikaya, 12 Temmuz'dan itibaren düzensiz göçle mücadele çalışmaları başlatmış ve başka illere kayıtlı olan Suriyelilerin 20 Ağustos tarihine dek İstanbul'dan kayıtlı bulundukları kentlere sevke edileceklerini açıklamıştı.
Vali Yerlikaya, 12 Temmuz-05 Ağustos tarihleri kapsamında düzensiz göçle mücadele için atılan adımlara ilişkin güncel bilgileri paylaştı. Suriyelilerin yanı sıra diğer ülkelerden de vatandaşları kapsayan toplam 14 bin 735 yabancı uyruklunun Geri Gönderme Merkezleri'ne (GGM) sevk edildiği bildirildi. Ayrıca kayıt dışı durumdaki 3 bin 346 Suriyeli vatandaşın ise Geçici Barınma Merkezlerine (GBM) sevk edildiği paylaşıldı.
 
Çalışmalar Fatih'ten başladı
 
Vali Yerlikaya, "18 ilçede çalışmalar düzenliyoruz. Fatih gibi yoğun bölgelerde çalışmalara başladık. Bu tüm ilçelere yayılacak" dedi.
İstanbul'da çalışan göçmen sayısının 350 bin olduğunu ancak bunların yüzde 10'unun dahi sigortalı olmadığını ifade eden Yerlikaya, şu şekilde paylaştı:
 
"Sigortasız çalışan Suriyelilere ilişkin çalışmalarımız işletmeler kapsamında hızlı bir şekilde devam ediyor. Burada uygulama kapsamında yaptırımlar da uygulayacağız. Örneğin bir yıl boyunca Suriyeli bir işçinin sigortasız olarak çalıştırıldığı tespit edilirse işletmelere 230 bin lira ceza verilecek.
İstanbul'da sigortasız Suriyeli çalıştıran işletmelere 26 Ağustos'tan itibaren cezai yaptırım uygulanacak.
 
İşletmeler olumlu dönüyor
 
Ağustos sonuna dek bu konuda uyarı yapacağız. İşletmelere 11 bin 500'ün üzerinde rehberlik hizmeti verdik. Bu sayı daha da artacak. Suriyelilerin kayıt haline alınması için olumlu dönüşler oluyor. İşletmelerin bu konuda bilinçli bir şekilde hareket etmeye başladığı örnekleri gördüğümüzü ifade edebiliriz."
Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğünce kayıt dışı istihdamın önlenmesi çalışmaları kapsamında gerek vatandaşlara, gerekse yabancı uyruklu çalışanlara yönelik 25 Ağustos tarihine dek rehberlik amaçlı iş yeri ziyaretleri yapılacak.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın basın mensuplarıyla toplantı düzenlediİstanbul'da üç kategoride Suriyeli var
 
 
Türkiye'de kayıtlı 3 milyon 643 bin Suriyeli vatandaş bulunuyor ve İstanbul'daki Suriyeliler üç ayrı kategoride değerlendiriliyor:
 
-547 bin 943 Geçici Koruma kapsamında İstanbul'da kayıtlı Suriyeliler.
 
-Başka illerde kayıtlı olup, o illerde ikamet etmesi gerekirken İstanbul'a gelen Suriyeliler.
 
-Düzensiz göç kapsamı içerisinde olup, hiçbir yerde kaydı olmayan Suriyeliler.
 
"Öğrenci Suriyelilerin kayıtları değerlendirilecek"
 
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Eylül ayında başlayacak eğitim-öğretim yılına ilişkin çalışmalar kapsamında öğrenci durumunda olan Suriyeli çocukların durumunu da değerlendirdi.
 
Yerlikaya, İstanbul'da öğrenim gören çok sayıda Suriyeli çocuğun bulunduğunu belirterek, bunlardan 2 bin 100'ünün kaydı farklı illerde olan ailelerden olduğunu açıkladı. Yerlikaya, Ağustos sonuna dek 'bulunduğu kente sevk' programının bu aileler için yeniden değerlendirileceğini belirtti.
 
Vali Yerlikaya ayrıca İstanbul'da kayıtlı olmayan bir ailenin yeni doğacak çocuğunun İstanbul'a kaydedilmeyeceğini duyurdu.
2016'dan bu yana İstanbul'da yeni kayıt uygulaması yoğun Suriyeli göç akımından dolayı durdurulmuştu.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.