Sosyal Medya

Güncel

ABD'nin yaptırımları ters tepti: Huawei’nin 6 ayda kârı yüzde 30 arttı

Çinli teknoloji devi Huawei, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) casusluk iddiaları sonrası yaptırım uygulama kararına rağmen 2019'un ilk yarısında kârını yüzde 30 oranında artırdığını açıkladı.Çinli teknoloji devi Huawei, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) casusluk iddiaları sonrası yaptırım uygulama kararına rağmen 2019'un ilk yarısında kârını yüzde 30 oranında artırdığını açıkladı.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanları üreticisi olan Huawei'in satışlarında, Washington'un yaptırımları sonrası ilk 3 ayda yüzde 39 oranında düşüş yaşandığı, ancak sonraki üç aylık dönemde özellikle bazı ürünlerin geliriyle geçen senenin aynı dönemine göre kârını artırdığını belirtildi.

Bloomberg'e yakın kaynaklar, Çinli şirketin beşinci nesil ürünleri için imzaladığı kontratların elde edilen karda etkili olduğunu ve bu sebeple bazı çalışanlarını da ödüllendirdiğini aktardı. Firma, özellikle Çin iç pazarında büyük bir satış grafiği yakaladı.

2019 Mayıs ayı sonunda yapılan bir araştırmaya göre akıllı telefon satışları son bir yılda yüzde 6,6 oranında düşerken, Huawei satışlarını son bir yılda ikiye katladı.

2018'in ilk çeyreğinde 39,3 milyon ünite ürün satan Huawei, bu rakamı 2019 yılının ilk çeyreğinde 59,1 milyona çıkardı. Firmanın son bir yılda toplam ürün satışı ise yüzde 50,3 arttı. Şirket 2019 başlangıcından mayıs ayı sonuna kadar 100 milyon adet cep telefonu satışı gerçekleştirmiş, Batı Avrupa'daki satış grafiğini yüzde 60 oranında artırması dikkat çekmişti.

Huawei'in tepe yöneticisi (CEO) Ren Zhengfei haziran ayında yaptığı açıklamada, ABD'nin kendilerini kara listeye almasının bu sene sonunda şirkete 30 milyar dolara mal olabileceğini ifade etmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 16 Mayıs'ta imzaladığı "Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve Hizmetleri Tedarik Zincirini Koruma" başlıklı kararnamesini takiben ABD'li teknoloji devi Google, Huawei'nin ürettiği cihazlardan mobil uygulama merkezi "Google Play" hizmetine erişilebileceğini ancak Çin dışındaki Huawei akıllı telefonlarda Google Play Store, Haritalar ve Gmail gibi önemli uygulamalara erişimin engelleneceğini açıklamıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');