Sosyal Medya

Güncel

Kuzey Kutbu'nda yeni deniz rotası

Kuzey Kutbu’nda yeni bir nakliye yolu oluşuyor. Rusya, buralardaki üslerle yeni güzergahta en kritik ülkeBinlerce yıl boyunca buzullarla kaplı olan Kuzey Denizi rotasında buzulların küçülmesi, daha önce taşımacılık için uygun olmayan yolun yük gemileri tarafından kullanılabilmesinin önünü açtı.

Bu rotanın erişilebilirliğini bu kadar önemli yapan şeylerden ilki, diğer rotalardan 10-15 gün kadar daha hızlı seyahate imkan vermesi.

İkincisi ise, rotanın altında bulunan devasa hidrokarbon rezervleri nedeniyle küresel güçler için bir altın madeni olması.

Çok sayıda ülke, rotanın zenginliği hakkında iddialarda bulundu ancak en çok atılım Rusya tarafından yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın ekonomik yatırımlarının onda birinin Arktika'da (Kuzey Kutup Dairesi’nin üstünde kalan bölge) olduğunu açıkladı.

Financial Times'ta yer alan habere göre, şu anda Rusya'nın güzergah boyunca 7 askeri üssü bulunuyor ve bu üsler kıyı şeridinin tamamını kaplıyor.

Bu da Kuzey Kutbu'nda gezinmek, Asya'ya daha hızlı seyahat etmek veya denizin altındaki petrol ve doğal gaz varlıkları üzerinde söz sahibi olmak için Rusya'nın gözetiminde olmak anlamına geliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.