Sosyal Medya

Güncel

S. Arabistan Çin - Pakistan Ekonomik Koridoru'na katılıyor

Pakistan Başbakanı İmran HanSuudi ArabistanÇin Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesine katılıyor. Gelen haberlere göre, Riyad ile İslamabad’ın 10 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladığı iddia ediliyor.  

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın Suudi Arabistan ziyareti sonrası yapılan açıklamada Suudi Arabistan’ın Kuşak ve Yol Girişimi’ne davet edildiği açıklandı. Pakistan Bilgilendirme Bakanı Fawad Chaudhry yaptığı açıklamasında, Suudi Arabistan’ın üçüncü yatırımcı devlet olarak CPEC’e davet edildiğini söyledi. Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin Pakistan ayağına atıfta bulunan Chaudhry, Suudi Arabistan’ın bu projeye davet edilen ilk ülke olduğunu belirtti.

Finans ve enerjiden sorumlu bakanların da dahil olduğu Suudi delegasyonun Ekim ayının ilk haftasında Pakistan’a geleceğini açıklayan Fawad Chaudhry, büyük bir ortaklık için temellerin atılması gerektiğini söyledi. Buna ek olarak Bakan, Pakistan’a Suudi Arabistan’dan büyük bir yatırım gelmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Bununla beraber, hükümetteki Pakistan Adalet Hareketi (Pakistan Tahrik-i İnsafi) genel sekreteri ise Twitter’dan yaptığı açıklamasında, Pakistan ve Suudi Arabistan’ın Suudi Arabistan’ın CPEC’e katılımı konusunda anlaşmaya vardığını ileri sürdü. Genel Sekreter, anlaşmanın 10 milyar dolarlık olduğunu söyledi. Konu ile alakadar Çin ya da Pakistan tarafından ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.