Sosyal Medya

Coğrafyamız

Kerkük'de 'açlıktan ölümler' başladı

DEAŞ'ın 2 yıldan uzun süredir kontrolü altında bulunan Kerkük'e bağlı Havice ilçesinde, açlıktan ölümlerin yaşandığı bildirildiArap Aşiretleri Kurulu Başkanı Abdulkerim Azzavi, Irak'ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçesinde DEAŞ zulmüne maruz kalanlara dikkati çekmek için Kerkük'te düzenlediği basın toplantısında, ilçeye bir an önce müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

"Havice ilçesi, ilçeye bağlı kasaba ve köylerde insanlar açlıktan ölmeye başladı." diyen Azzavi, ilçeye iki yıldan uzun süredir tıbbi malzemelerin girmediğini hatırlatarak, hastanelerin kapalı olduğunu ve bölgede salgın hastalıkların da baş gösterdiğini ifade etti.

"DEAŞ KAÇMAK İSTEYENLERİ  ÖLDÜRMEKTEN DE SAKINMIYOR"

DEAŞ'ın Havice ilçesindeki baskılarının her geçen gün daha da arttığına dikkati çeken Azzavi, ''Musul'da olduğu gibi insanları canlı kalkan olarak kullanmak isteyen DEAŞ militanları vatandaşların bölgeyi terk etmesine engel oluyor. Kaçmak isteyenleri öldürmekten de sakınmıyor." diye konuştu.

"DEAŞ, HALK AYAKLANMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR"

Kerkük'teki El-Cubburi Aşireti lideri Mesrur el-Cubburi de DEAŞ'ın olası bir Havice operasyonuyla eş zamanlı başlayacak halk ayaklanmasını önlemek için "adam kaçırma" vakalarını artırdığını vurguladı.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'ten bu yana Kerkük'ün batısındaki Havice ilçesi ve çevre bölgelerini elinde tutuyor. Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri, Şii milis gücü Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri de yaklaşık 3 aydır ilçeyi tamamen kuşatma altına aldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.