Sosyal Medya

Coğrafyamız

Nükleer müzakerelerde yeni dönem

İran'ın nükleer programı hakkında İran ile 5+1 ülkeleri arasında nisanda varılan uzlaşı sonrası nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakerelerin altıncı turu Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.Palais Coburg Otel'de yapılan görüşmelerde Birleşmiş Milletler'in beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu ve İran arasında 30 Haziran'a kadar tamamlanması gereken nihai metin üzerinde ilerleme sağlanması hedefleniyor.
Müzakerelere İran Dışişleri Bakan Yardımcıları Abbas Arakçi ve Majid Ravançi, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilci Yardımcısı Helga Schmidt, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wendy Sherman ve diğer ülkelerin dışişleri bakan yardımcıları katılıyor. Aynı zamanda taraflar arasındaki teknik düzeydeki müzakereler de devam ediyor.
İran Dışişleri Bakan Yardımcıları Abbas Arakçi, Viyana'ya gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, nihai anlaşma metninde "önemli ilerleme" kaydettiklerini ancak anlaşmanın ekinde bazı sorunlar yaşadıklarını ifade etti.
Müzakerelerde taraflar arasında İran'ın nükleer ve askeri tesislerinin uluslararası denetçilere açılması ve yaptırımların kaldırılması konularında sorunlar bulunduğu belirtiliyor.
Viyana'da geçen hafta yürütülen beşinci tur müzakerelerin ardından İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsviçre'nin Cenevre kentinde görüşmüştü.
İran ile 5+1 ülkeleri, 2 Nisan'da İsviçre'nin Lozan kentinde uzlaşmaya varmış ve nihai anlaşma metninin 30 Haziran'a kadar tamamlanması konusunda mutabık kalmıştı.
İran, yaptırımların kaldırılmasını, 5+1 ülkeleri ise nükleer faaliyetlerin durdurulmasını istiyor. Batılı ülkeler İran'ın programının nükleer silah üretme kapasitesine ulaşmasından endişe ederken, İran programın tamamen barışçıl amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.