Sosyal Medya

Makale

Külliye'den hakikâtli mesaj: Vaizlik mesleğinin mesaisi yok!

Tahtaya Van, İdlib ve Çin yazıp aklınıza ne geliyor diye sorsam ilkokul talebesi dahi tek kelime ile deprem, savaş ve virüs cevaplarını verir. Çünkü gündem bir şekilde herkese ulaşıyor. Henüz birinci sınıf öğrencisi olan yeğenim heyecanla okullarında Van depremi için düzenlenen kermesten bahsetmişti meselâ. Duyarlılığı artırması, farkındalık oluşturması kapsamında gündemle hemhâl olmak mühim elbette. 

Bu girizgâh aklımızda kalsın şimdi sıcak gelişme ya da güncel haber olmasa da konusu itibariyle değerini koruduğu için başka bir gündem üzerinde yeni bir pencere açalım. Geçtiğimiz günlerde Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın il müftü yardımcıları ve baş vaizlerle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen öğle yemeğinde bir araya geldi. 

Mevzunun çerçevesinde yer alan Diyanet’in kadın  personeli misafir konumunda. İl müftü yardımcıları ve baş vaiz hanımefendileri davet eden ev sahibi ise Emine Erdoğan. Yedikleri içtikleri, giydikleri bir tarafa söz konusu kabulde neler konuşulduğu sorusunun cevabı üzerinde durmak haberin kilit noktası. Şimdi bu minvalden hareketle Emine Erdoğan hanımefendinin misafirlerine kadın, israf, çevre bilinci ve hayvan hakları konuları kapsamında nasıl hitap ettiğine bakalım:

“Lütfen sizler toplumu irşad eden öncüler olarak bu konuların sözcüsü olun. Toplumu bu hassasiyetler konusunda daha çok aydınlatın. Unuttuklarımızı bize yeniden hatırlatın. Sizler hayatın her alanına dokunan bir mesleğin mensuplarısınız. Makrodan mikroya toplumun yeni sorunlarının çözümü için anahtarsınız.”

Öyle görünüyor ki Emine Erdoğan hanımefendi gidişattan muzdarib. Söylenmeyip söylemeyi tercih ederek atış yapıyor. Kadın hakları konusunda İslam’ın mahkum edildiğini savunan Erdoğan, dinimizin kadına vermiş olduğu değerin hakkıyla anlatılamadığını ifade ediyor:

“Hakikâtin dilini konuşturamıyorsak durup bir düşünmemiz gerekir. Özellikle Diyanet mensuplarının, her şeyden önce insan hakkı perspektifiyle kadına dair konuları çok rafine bir dil ile konuşması gerekir.”

Emine Erdoğan’ın üslubun ehemmiyetine dikkat çeken konuşması aslında öncelikli gündem maddemiz olsa gerek. Zira toplum olarak neredeyse her birimiz hayatın her alanında üsluba dair yaralıyız. Bu sancılı ara cümlelere bir virgül koyup Emine Erdoğan hanımefendinin sıradaki tavsiyesine dönelim:

“İnsani gelişimimiz için hayatımızın her dakikasında manevi desteğe ihtiyacımız var. O nedenle sizlerin mutlaka yaşamın kılcal damarlarına nüfuz etmeniz ve hizmetinizi caminin dışına taşımanız gerekiyor. İnsan ruhunun hasretle beklediği manevi gıdayı Cuma hutbeleriyle sınırlı tutmamalıyız. Toplumla dirsek temasında bulunacağımız buluşmaları sıklaştırmalıyız.”

Kadın il müftü yardımcıları ve baş vaizlerin, mülteci konusundan hapishane koğuşlarına, doğal felaketlerden hastane koridorlarına kadar uzanan bir sorumluluk alanı olduğu vurgusu da son derece kıymetli. Halihazırda manevi rehber kimliği ile çeşitli alanlarda hizmet veren Diyanet personeli malumumuz. Erdoğan’ın vaizlik mesleğinin mesaisi olmadığının altını çizmesi ise asıl vuruş. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabulün ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na geçen davetli hanımefendiler bu kez aynı minvalde Prof. Dr. Ali Erbaş’ın nasihatlerini dinledi:

“Sizler Kur'an kurslarınıza insanlar gelsin diye beklemeyeceksiniz, gelenleri okutacaksınız ama oturduğunuz mahalledeki her ev sizin için bir Kur'an kursu. Kapı kapı dolaşacaksınız, ‘bir derdiniz bir tasanız var mı, ben bu mahallenin Kur'an kursu öğretmeniyim, buyurun gelin’ diye hanımları bizim ziyaret etmemiz gerekiyor. Ve öyle zannediyorum ki, yapmış olduğumuz faaliyetler içerisinde en etkili olan hizmet bu olacak.”

Hasılı hem Emine Erdoğan’ın hem Diyanet İşleri Başkanının işaret ettiği açı aynı. Üst başlık: Toplumla dirsek teması yapmanın önemi. Saha çalışması: Kapı kapı dolaşmak.

Gönül ister ki bu hatırlatmalar karşılık bulsun. Hem de sadece Diyanet personeli için değil sorumlu her bir Müslümanın gönlünde yer etsin. Vesile ile Ramazan’ın müjdecisi Receb ayı tüm İslâm dünyasına hayırlar getirsin inşallah.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.