Sosyal Medya

Makale

Yunanistan’la nasıl bir ilişki geliştirmeliyiz?

Yukarıdaki başlık Şevket Hüner hocamın nezaket göstererek 20-06-2018 tarihli yazımıza yaptığı yorumda bize böyle bir soru yöneltmiş, biz de kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

Bu soruya cevap vermeden önce söz konusu yazımızı kısaca hatırlatmakta fayda vardır.

F-35 savaş uçakların Türkiye’ye teslimini engellemek için Yunan asıllı Amerikalılar ile Siyonist lobilerin Amerika kongresini etkilemek için yürüttükleri lobi faaliyetlerine dikkat çekmiş, İsrail ve Yunanistan Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğalgazın çıkartılması ve işletilmesi konusunda Türkiye’yi denklem dışı bırakma çabalarına dikkat çekmiştik. İsrail ve Yunanistan’a karşı Sisi yönetimine rağmen, Türkiye, Mısır politikasını revize etmeli ve ilişkilerin bir an önce geliştirilmesini önermiştik….

Bunun üzerine bazı arkadaşlarımız, bu yazımıza, özel WhatsApp’ıma mesaj göndererek tepkilerini gösterdiler. Bu tepkilerin kimi uzun, kimi kısa, kimi yumuşak, kimi sert eleştirilerde bulunmuş ama hepsinin ortak söyledikleri‘’Zalim diktatör Sisi’yle, Türkiye nasıl ilişkilerini geliştirsin diyorsun?’’ Demişler…

Darbelerden çok çekmiş bir ülkenin çocukları olarak, arkadaşlarımızın hassasiyetlerini anlıyorum..Darbecilere, diktatörlere, çok kızgınlar, doğrusu hakları da var… Ancak, bölgemizdeki gelişmeleri doğru okuyamazsak, yarın ağır bir fatura ödemek zorunda kalacağımızın da bilinmesi gerekiyor.

Bakın, 1821 yılında Rumların Mora yarımadasında başlattıkları isyan, sadece Yunan devletinin kurulmasıyla sonuçlanmamış, adeta domino etkisi yaratarak, Balkanlar’da yaşayan diğer milletlere de örnek olmuştur.

Bugün İsrail ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de oynadıkları bu tehlikeli oyunu görmezsek, bu oyunları etkisiz hale getirecek öneriler geliştiremezsek, Türkiye sadece hakkı olan doğalgazı kaybetmekle kalmayacak, çok ciddi bir beka sorunuyla karşı karşıya kalacaktır.

Türkiye, tüm bu gelişmeleri iyi okuyarak, Sisi yönetimine rağmen, Mısır politikasını revize etmeli gerektiğini önermiştik. Biz hala bu önerimizin doğru olduğunu savunuyoruz. Bize tepki gösteren arkadaşlarımızın daha iyi önerileri varsa, paylaşırlarsa memnuniyetle karşılayacağımızı bilmelerini istiyoruz.

Bakın biz Mısır’ı kaybettiğimizde İsrail’e daha çok alan açmış oluyoruz. İsrail’e, Mısır’da daha çok alan açmak demek tüm Kuzey Afrika’yı kaybetmek demektir.

Bu hususları belirttikten sonra bize yöneltilen soruyu kısaca yanıtlamaya çalışalım.

Türkiye Yunanistan’la nasıl bir ilişki geliştirmeli?

Bu soru önemli olduğu kadar, cevaplanması çok da zor bir sorudur. Çünkü her iki toplumun tarihinde karşılıklı çok acı hatıralar vardır. Ve bu acı hatıraları istismar eden küresel güçler vardır.

Çünkü küresel elit güçler, sürekli toplumlar arasında korku yaratarak, toplumları birbirine düşmanlaştırarak kendilerine bağımlı, silahlarını da rahat satabilecekleri pazarlar haline getirirler.

Belki Türkiye’nin sivil toplum örgütleri, üniversiteleri, gazetecileri, kültür ve düşünce insanları, Yunan düşünce ve kültür insanlarıyla iletişim kurarak zaman zaman biraraya gelip paneller, sunumlar, konferanslar organize ederek her iki toplumun birbirlerini daha iyi tanımaları için  fırsat oluşturmalarına öncülük edebilirler.

Böylece, bölgemizde var olan zenginlikleri çatışmanın aracı değil, halklarımızın huzuruna, barışına, refahına hizmet etmiş olurlar.

Aslında, Türkiye halkı ile Yunan halkı diğer Avrupa halklarıyla mukayese edildiğinde birbirine daha çok yakın halklardır. Yunan halkı da Türkiye halkı gibi misafirperver, cana yakın onurlu bir halktır.

İsrail’in, Filistin’de uyguladığı barbarlığa en çok tepkiyi Yunan halkının gösterdiğini unutmamak lazımdır.

Yunanlı dostlarımıza şunu çok iyi anlatmamız gerekiyor; Yunanistan’ın ve Türkiye’nin çıkarları bu iki toplumun düşmanlığında değil, dostluğundadır.

Türkiye’nin sivil toplum örgütleri Yunanistan toplumuyla bu tür faaliyetleri sürdürürken, devlette çok yönlü diplomatik girişimleri sürdürmeli ve Yunanlı muhataplarına, barışın çatışmadan, dostluğun düşmanlıktan daha iyi olduğunu sürekli hatırlatmalıdır.

Şevket Hüner hocamın ‘’Türkiye Yunanistan’la nasıl bir ilişki geliştirmeli?’’Sorusuna cevap olabilir mi bilmiyorum ama bizim verebileceğimiz cevap; Türkiye, Yunanistan’la sahip olduğu ortak coğrafyanın avantajlarını kullanarak ortak bir gelecek inşa etmenin yollarını armalı…

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');