Sosyal Medya

Makale

Rusya neden Amerika’yı ısırmadı?

Her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da uzun tecrübe ve deneyimlerden sonra vardıkları yargıları vardır. Bazen sayfalarca anlatmak istediğiniz bir konuyu, bilgece söylenmiş bir deyim veya atasözü bir cümleyle daha güzel anlatabilir.

Başkalarına kötülük etmeyi gelenek haline getiren insanlar birbirlerine zarar verebilme gücünü bildikleri için birbirine karışmazlar. Bu tipler için söylenmiş güzel bir Halk Deyimimiz vardır ‘’ İt iti ısırmaz’’

2011’den beri halkını sistematik olarak katleden Esat rejimi, Doğu Gutta’da yeni bir katliam yapınca, Donald Trump twitter üzerinden Suriye’ye saldıracaklarını duyurmuştu.

Yerli ve yabancı kaynakları incelediğimde cevabını bulmaya çalıştığım sorular ‘’ Rusya cevap verecek mi? Cevap verirse sonuçları ne olur?’’ gibi pek çok sorular zihnimi meşgul ediyordu.

Bu konular üzerinde düşünürken, Kenan Alpay’dan her hafta Çarşamba günü Akit TV’de sunduğu ‘’ Seyir Defteri’’ programı için Esat rejiminin Doğu Gutta’ya yaptığı yeni kimyasal saldırı ve olası bir Amerikan saldırısı olursa, muhtemel sonuçlarını değerlendirmek üzere canlı yayın daveti aldım. Kenan Alpay’ın ‘’ Seyir Defteri’’ programına konuk olmak benim için hem onur vericiydi hem de büyük bir sorumluluktu. Çünkü Kenan Alpay işini ciddi yapan, tartışacağı konulara göre konuk ağırlayan ve bu özelliği nedeniyle de izleyici kitlesi de seçici olduğunu çevremdeki dostlarımdan biliyordum.

Dolaysıyla daha ciddi hazırlanmam gerekiyordu.

İran bu konuda ne diyor diye Tehran Times sitesine baktığımda, üst düzey bir İranlı yetkilinin açıklamaları, ileriyi görmemizi sağlayıp ufkumuzu açacak analizlerden uzak, her zamanki gibi koru tehditlerin ötesine geçmiyordu.

Suudi ve Birleşik Arap Emirliğin medyasına baktığımda ise; Amerika ve müttefiklerinin saldırıları, Esat ve İran’ı bitireceğini heyecanla veriyorlardı. Maalesef onların medyasında da, bize bir öngörü kazandırmaktan çok, Amerika ve Batı’nın mahvedici gücüyle övünen bir durum söz konusuydu.

Batı medyasına baktığımda ise; bize bölgenin geleceği ile ilgili bir perspektif veren yazılardan çok, herkesin bildiği, Rusya ve İran Esat’ın yaptığı zulme ortaklar retoriğin dışında bir şey yazmıyordu.

Çin medyasına baktığımda ise; ‘’Suriye’de bağımsız bir kurul oluşsun kimyasal saldır iddiaları araştırılsın’’ gibi, etliye sütlüye karışmayan, bölgenin geleceği ile ilgili bir şey yazmıyordu.

Rus medyasına baktığımda ise; Donald Trump’ın twitter paylaşımlarınıtiye alan gayet rahat ve kendinden emin bir durum söz konusuydu.

Kendi medyamızda ise; görsel ve basılı medya’da, Amerika’nın olası saldırısının muhtemel sonuçlarını değerlendiren yazılarda soğukkanlı ama endişeli bir hava hâkimdi.

Ama en heyecanlı medya Türk sosyal medyasıydı; kimi olası bir Amerikan saldırısı‘’3. Dünya savaşının başlangıcı olur’’ diyordu, kimi ‘’Suriye’ye bir saldırı olursa, Rusya’nın vereceği cevapla Amerika’nın bitişi olur’’ diyordu. Yani anlayacağınız komplo teorilerin biri bin para idi. Ancak bu tür teorilerin çoğu, bölgenin geleceği ile ilgili mantıklı ve tutarlı bakış açısı kazandırmaktan çok hamaset ve slogan içerikliydi.

Çünkü güç dengesi açısında baktığımızda bir tarafta Amerika, İngiltere ve Fransa vardı, diğer tarafta Rusya, İran ve Esat rejimi vardı. Her ne kadar Amerika ve müttefiklerinin bariz bir askeri üstünlüğü olsa da, Rusya ve İran’ın da onlara ödettireceği ciddi bir maliyeti olurdu.

Hem Rus medyasındaki o rahat tavrı hem de Batı medyasında Rusya’nın olası bir saldırı karşısında hiçbir endişe duymamaları, bana Amerika ile Rusya anlaşmış Halk deyimiyle‘’ İt iti ısırmaz’’ hissini veriyordu.

Bu konuları iyi bilen Haber Türk gazetesinde Özcan Tikit, Sakarya Üniversitesinde Doktora öğrencisi aynı zamanda araştırma görevlisi Ömer Özdemir, Ortadoğu Stratejik Araştırma Merkezinde yaptığı araştırmalarla dikkat çeken Oytun Orhan, Arap dünyasında iyi bir net worke sahip olan kıymetli dostum Turan Kışlakçı ile bir dizi telefon görüşmeleri yaptım.

Uzmanların hepsi bana kısa ama çok kıymetli analizler yaptılar ve hepsine de sorduğum soru ‘’ Amerika Suriye’ye saldırır mı? ’’ sorusuna verdikleri cevap ‘’ Amerika Suriye’ye sınırlı bir operasyon yapabilir’’ dediler. Gerçektende öyle oldu bu vesile ile yukarıda isimlerini saydığım uzmanları tek, tek tebrik ediyorum.

Böylece, ‘’Rusya neden Amerika’yı ısırmadı?’’ sorusuna vereceğimiz cevap, çünkü Amerika, Rusya’nın canını acıtmayacağına dair perde arkasında söz verdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');