Sosyal Medya

Makale

Türkiye’yi ve Bölgeyi Neler Bekliyor?

Bir ülkenin veya bölgenin geleceğinde iç dinamikler kadar dış dinamikler de önemlidir. Dış dinamikleri anlamak için sadece dış medyayı takip etmek yeterli değildir. Uluslararası ilişkileri de biraz bilmek gerekir. Çünkü uluslararası ilişkiler, diğer dünya devletlerin arasındaki ilişkilerden uluslararası örgütlere kadar tarihten çoğrafyaya, iktisattan iç siyasete kadar pek çok disiplinle alakalıdır.

İmkanlarım ölçüsünde bu tür konuları işleyen kitapları bulup okumaya anlamaya çalışırım hep. Geçen hafta Fatih’te Ağaç Kitabevi’nde raftaki kitapları incelerken bir kitap dikkatimi çekti. Kitabın adı ‘TÜRKİYE, ORTADOĞU ve AVRASYA’YI NELER BEKLİYOR?’ Yazarı Murat Metin Hakkı. Ötüken yayınlarında çıkan bu kitap 277 sayfadan oluşuyor.

2007 yılında yayımlanmış kitap, üç bölümden oluşuyor.

Birinci bölümünde; Türkiye-AB ilişkilerin geleceği incelenmiş. Hatırlarsanız 2007 yılında Türkiye AB ilişkilerin en iyi olduğu bir zamandı. O günlerde medyamızda AB’ye katılım ile ilgili büyük bir heyecan vardı. Herkes ‘Artık AB’ye giriyoruz’ dediği bir zaman da bu kitap, AB ile bugün yaşadığımız problemleri adeta öngörmüş 35. sayfada ‘AB büyük ihtimalle Türkiye’yi mümkün olduğu kadar oyalayıp kullanmayı, ardından da nihai karar günü geldiğinde var olan jeostratejik dengeler ışığında referandumlar yoluyla ya tam dışlamayı ya da eğer hala gerekliyse de ‘dış kapının mandalı’ olacak bir şekilde entegre etmeyi planlamaktadır’ demiş.

Türkiye’nin AB ilişkilerinde Fransa ve Almanya’nın rolü hakkında da önemli bilgiler veren kitap, Türkiye’nin AB ilişkilerinde bir ‘B’ planı oluşturması gerektiğini savunuyor. İki asırdan beri devam eden batılılaşma çabalarımıza da zaman zaman başımızı ağrıtan Kıbrıs ve Ermeni meselesine dair önemli hukuki ve siyasi öneriler de bulunuyor.

Kitabın ikinci bölümü ise; Ortadoğu’da ki zengin enerji kaynakların yanı sıra coğrafya’nın önemli geçiş yolu olması hasbiyle bölgenin stratejik önemine dikkat çekilmiştir. Ayrıca Ortadoğunun tarihsel arka planı hakkında geniş bilgi veren kitap, bu bölgenin karmaşık ilişki ağının anlaşılmasını kolaylaştırmıştır. Bugün Türkiye’nin, İran’nın, Suudi Arabistan’nın yaşadığı sorunları tek tek öngürmüştür.

Bu kitabı benim için ilginç kılan konulardan biri de yazarın bundan tam on yıl önce Suriye’nin bugün içinde bulunduğu acı durumu şu şekilde öngörmüştür ‘ ABD ve İsrail Suriye’yi istikrarsızlaştırıp zayıflatmak istiyor’ demesi olmuştur. Suriye ile iyi ilişkiler içinde olduğumuz bir zamanda böyle bir öngörünün olması dikkate ve takdire değer bir konudur sanırım.

Kitabın üçüncü bölümünde ise; Avrasya’nın siyasi tarihi hakkında kısa bilgiler veren yazar, Nato Rusya ve Çin’in geleceğine dair önemli öngörülerde bulunmuştur. Açıkça itiraf etmeliyim ki bu kitabı okuduktan sonra kendime şu soruyu sordum ‘On yıl önce bu kitabı okusaydım, komplo teorisi mi derdim yoksa yazılanları ciddiye mi alırdım?’

Bu kitapta dikkatimi çeken önemli bir hususu daha sizinle paylaşmak istiyorum; yazar gelecek hakkında öngörüde bulunurken, konuların geçmişini bu günü ve unsurlarını çok iyi bildiğini anlıyoruz. Mevzulara aklın ve bilimin ışığında yaklaşmış duygusallıktan uzak durmuştur. Çünkü öngörünün kaynağı bilgidir. Öngörüde bulunacağımız bir konu hakkında bilgimiz yoksa söyleyeceklerimiz sadece kehanetimiz olur sanırım...

Ciddi bir emek vererek bu eseri yazan Murat Metin Hakkı Bey’e, kitabı istifademize sunan Ötüken yayınlarına teşekkür ediyorum.

Bugün yaşadığımız sorunları on yıl önce öngören bir aydının yazımızın da başlığı olan ‘Türkiye ve bölgeyi neler bekliyor?’ sorusuna vereceği cevap çok önemli olacağını sanıyorum.

Bizde yazarın izini sürdük kendisini Kıbrıs’ta bulduk. İngiltere’de Southamton Üniversitesinde hukuk eğitimi, Harvard Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında master sahibi olan yazarın Kıbrıs’ta avukatlık yaptığını öğrendik. Kendisine Düşünce Mektebi için söyleşi yapmak istediğimizi belirten mesaj bıraktık, sağ olsun incelik göstererek beni aradı ve isteğimizi kabul etti..

Bir sonraki yazım da Murat Metin Hakkı Bey ile Türkiye ve bölgenin geleceği hakkında yapacağım röportaj olacak. Bu konuda sorularıyla katkı yapmak isteyen dostlarımızın yorum kısmına sorularını yazarlarsa röportajımızın daha faydalı geçmesine katkı yapmış olurlar..

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');