Sosyal Medya

Makale

RUSYA TRUMP’TAN NE BEKLİYOR? TRUMP RUSYA’YA NEDEN SICAK MESAJ VERİYOR?

Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. başkanı Donald Trump’ın Washington'daki görkemli yemin törenini tüm dünya genelinde, milyonlarca kişi tarafında takip edildi. Dünyanın Trump’ın yeminine olan ilgisi, iki tane temel sebebe dayanıyordu. Birincisi; Amerika’nın süper güç olması, ikincisi ise;Trump’ın seçim kampanyası döneminde söylediklerinin yarattığı endişe ve belirsizlik...

Donald Trump’ın ifadelerinin tümünü okuduğumuzda, gövenlik ve ekonomi konularının ön pilana çıktığını görüyoruz. Trump’ın ifadelerinin, endişeye sebep olduğu ülkeleri, bölgelere ayıracak olursak, Latin Amerika ülkeleri, Avrupa ülkeleri , Orta doğu ülkeleri, Çin başta olmak üzere, Uzak doğu ülkelerini sıralayabiliriz. Bu bölgelerdeki her bir ülkenin durumu farklı olsada, tüm ülkelerin ortak noktası; Belirsizlik ve endişe..

Ancak dünyanın aksine, Trump’ın seçilmesine sevinen iki ülke var. Bunlardan birincisi, geleneksel müttefiği İsrail, diğeri geleneksel rakibi, Rusya dır. Amerika İsrail ilişkilerinin muhtemel sonuçlarının öneminden dolayı, özel olarak bu konuyu değerlendirmeyi düşünüyorum. Bu makalenin konusu Rusya,Trump’tan ne bekliyor? Trump Rusya’ya neden sıcak mesajlar veriyor, sorularına cevap bulmaktır.

Rus medyasında çıkan yorumları,analiz ettiğimde iki konun ön pilana çıkıtığını görüyorum. Birincisi;Ukrayna sorunundan dolayı, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması, ikincisi;25 Aralık1991’de Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra, ABD’nin tek başına süper güç olmasının Rusya’da yarattığı rahatsızlık. Bakın Putin uluslararası medya’ya verdiği bir demecinde bu rahatsızlığını nasıl dile getiriyor. ‘’Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra, ABD uluslararası hukuku hiçe sayıyor.’’ Putin bir başka demecinde ise şöyle diyor. ‘’ Rusya liderliğinin gözünde, Yalta konferansının yerine geçen, ABD’nin tek süper güç olduğunu kabul eden hiçbir sözleşme antlaşma imzalanmadı, hiçbir ülke ABD’ye boyun eğmek zorunda değildir.’’ Bir de Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov’un demecine bakalım. ‘’Rusya, köresel ve bölgesel konuları, Sayın Trump’ın yönetimiyle müzakere etmeye hazırdır.’’ Bunun gibi daha pek çok örnek vermek mümkündür.

Dmitri’nin demecinde iki mesaj var. Birincisi, ‘’Bölgesel konular’’ derken Rusya’ya karşı yaptırımlarında dahil olduğu konuları müzakere ederek, ekonomik olarak içeriyi rahatlatmayı hedefliyor. İkincisi, ‘’Köresel konuları müzakere’’ derken, dış politikada Rusya’nın çıkarlarını korumayı hedefliyor. Hem Dmitri’nin ‘’Köresel konuların müzakere’’ edilmesine yapılan vurgu, hemde Putin’in Yalta konferansına vurgu yapması, Trump’ın söylemlerinin batı dünyasında yarattığı kafa karışıklığından Putin’inin, istifade etmeye çalıştığını düşünüyorum. Rusya,Yalta konferansına benzer bir antlaşma ile tekrar tarih sahnesine süper bir güç olarak çıkmak istiyor.

Burada kısaca, Yalta konferansı’nın ne olduğunu hatırlatmakta yarar vardır. İkinci dünya savaşı sırasında, 4 Şubat 1945’te başlayıp, 11 Şubat 1945 tarihleri arasında, SSCB’nin önde gelen tatil yeri Yalta’nın 3 kilometre güneyinde bulunan Livadia Saray’ında düzenlenen İngiltere’nin Başbakanı Churchil, ABD’nin Başkanı Roosevelt, SSCB’nin komonist partisinin genel sekreteri Stalin’inin katılımıyla gerçekleşen üçlü bir konferanstı.

Yalta konferansın 3 tane konusu vardı. 1- Polonya topraklarının değişimi. 2-Almanya’nın bölünmesi. 3- Rusya’nın Japon imparatorluğu’na savaş ilan etmesi idi. Yalta konferası, soğuk savaş yıllarında ABD ile SSCB’nin dünya’yı paylaşmaları ve birbirinin egemenlik alanlarına karışmamaları anlamına geliyordu. Ancak bu 1991 yılında SSCB’nin dağılmasıyla bitti. Şimdi Rusya Trump’la bu konuları müzakere etmeyi amaçlıyor. Suriye’de Libya’da aktif rol alması bu hedefinin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Rusya bu hedefleri gerçekleştirebilir mi gerçekleştiremez mi bilinmez ama, köresel hedeflerinin olduğu kesin.

Şimdi gelelim Trump, neden Rusya’ya sıcak mesajlar veriyor sorusna cevap bulmaya. Batı medyasına göre, Kremli’nin elinde Trump’ın özel yaşamına dair görüntüler ve belgeler var. Eğer Trump, Rusya’nın isteklerini yerine getirmezse, Kremlin elindeki bu belgeleri, görüntüleri aleyhinde kullanacak.

BBC’nin bir haberine göre, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CİA) Kremlin’in elinde ABD güçlerinin gelecekteki Başkanları hakında bu tür bir şantaj malzemesi bulunması ihtimalini inandırıcı buluyor. Olabilir mi, olabilir. Gerçi Donald Trump, bu haberler için yalan ve siyasi bir amaca yönelik uydurulmuş iftiralardır diyor.

Bu idiaların doğru olma ihtimali’nin olduğu gibi, yalan olma ihtimali de vardır. Peki eğer yalan ise, neden Trump Rusya’ya sıcak mesajlar veriyor? Bence iki sebep’ten dolayı olabilir. Birincisi, Amerika Obama’nın Ortaduğuda ki ‘’yanlış politakalarını’’ telafi etmek için, Rusya’yla işbirliği yapmak istemesi, ikincisi ise, yükselen Çin gücüne karşı Rusya’yıda yanına almak istemesi olabilir. Nitekim Amerikan medyasında buna benzer yorumlar okumuştum daha önce. Çünkü Amerika, Çin’i büyük bir tehdit olarak görüyor. Rusya’nın kendi içinde de Çin’in güçlenmesinden kaygı duyan hatırı sayılır bir kesimin olduğunuda belirtmek isterim.

Peki Rusya ve Amerika ilişkilerinin muhtemel sonuçları Türkiye’yi nasıl etkiler? Bu sorunun yanıtını bir sonraki yazımızda cevabını bulmaya çalışacağım..

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');