Sosyal Medya

Coğrafyamız

BM’den Yermuk Kampı için çözüm planı

BM Güvenlik Konseyi, Filistinli mültecilerin barındığı Yermuk Kampı'nda yaşanan trajediye çözüm bulmak için üç maddelik plan hazırladı ve destek verilmesi çağrısında bulundu.BM Güvenlik Konseyi, Şam yakınlarında Filistinli mültecilerin barındığı Yermuk Kampı'ndaki durumu kapalı toplantıda ele aldı. Toplantıya BM Suriye Özel Temsilci Yardımcısı Remzi Ezzeldin Remzi Şam'dan, BM Filistinlilere yardım kuruluşu (UNRWA) Başkanı Pierre Krahenbühl de Kudüs'ten video konferans yöntemiyle katılarak brifing verdi.

Toplantının ardından yayınlanan basın bildirisinde Yermuk'taki insani krize ilişkin derin kaygı duyulduğu kaydedilerek kamptakilerin korunması ve kampa insani yardım ulaştırılması için "engelsiz erişim" talep edildi.

BM'nin Yermuk'taki insani trajediyi dindirmek için hazırladığı üç maddelik plana destek verildiği kaydedilen bildiride, bu üç maddenin "Yermuk'tan ayrılamayan ya da ayrılmak istemeyen sivillere yardım sağlanması, geçici bir süre başka bir yere yerleştirilmeyi isteyenlere yardımcı olunması ve kampı halen terk etmiş olanlara da insani yardımda bulunulması" olduğu belirtildi. 

Tüm BM üyelerine BM planına destek verme çağrısı yapılan bildiride "BM Güvenlik Konseyi, tüm taraflara Yermuk'te sivillere karşı karadan ve havadan bombalamalar da dahil tüm saldırılara son verme çağrısı yapıyor" ifadelerine yer verildi. 

Bildiride IŞİD, Nusra Cephesi ve BM tarafından terör listesinde bulunan gruplarca işlenen tüm terör eylemleri kınanarak bu gruplardan kampı derhal terk etmeleri istendi.

 "Dışarıda hükümet güçleri, içeride silahlı gruplar"

BM Filistinlilere yardım kuruluşu (UNRWA) Başkanı Pierre Krahenbühl, BMGK toplantısının ardından video konferans yöntemiyle gazetecilere açıklama yaparak kamptaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Hükümet güçlerinin kampı dışarıdan kuşattığını, silahlı grupların da kamp içinde konuşlandığını ifade eden Krahenbühl, sivillerin çatışmaların ortasında kaldığını belirtti.

Suriye krizi öncesi 170 bin kişi olan kamptaki nüfusun çatışmalar nedeniyle 18 bine indiğini hatırlatan Krahenbühl, son günlerde sayının daha da azaldığını ancak kesin rakamı henüz bilmediklerini söyledi.

BM'nin Yermuk için 30 milyon dolar acil yardım talebinde bulunduğunu anlatan Krahenbühl, bu talebe yeterli cevabın verilmediğini dile getirerek uluslararası topluma yardım çağrısı yaptı. 

IŞİD militanlarının ay başında kampa baskın düzenlemesiyle aralarında Eknaf Beytül Makdis ve Filistin Halk Komiteleri güçlerinin de bulunduğu gruplar ile IŞİD arasında yaşanan son çatışmalar, rejimin ablukası nedeniyle zor şartlar altındaki kampta büyük insani krize yol açmıştı.

Kaynak: AA

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.