Sosyal Medya

Dünya

Filistin`i Tanıma Tasarısı Fransa Meclisi`nde

Fransa meclisindeki Sosyalist Grup, Filistin’in resmen tanınmasını talep eden karar tasarısını resmen meclis gündemine sundu.28 Kasım’da Meclis’te tartışmaya açılacak tasarı, hükümetin onay vermesi halinde 2 Aralık’ta oylanacak. 

Sosyalist Grup dışında, radikal sol ve yeşiller tarafından sunulan aynı yöndeki karar tasarıları da birleştirilerek tartışmaya açılacak. Karar tasarısı, hükümete nihai çözüm için Filistin’i tanıması çağrısı yapıyor.

"Anayasaya aykırı" iddiası 

Ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi milletvekillerinin bir bölümü, bir ülkeyi tanıma yetkisinin yürütmenin yetkisinde olduğunu, bu gerekçeyle meclisin bu konuda talepte bulunmasının "anayasa aykırı olduğu" görüşünü savunuyor. 

UMP’nin Meclis Grup Başkanı Christian Jacop, basına yaptığı açıklamada, karar tasarısına karşı çekinceli olduklarını belirterek, şunları kaydetti: 

"Bu karar tasarısı, Cumhurbaşkanının konumunu zayıflatıyor, Cumhurbaşkanı diplomasinin ve ordunun başkomutanı. Bir ülkeyi tanıma konusunda Cumhurbaşkanı tanımaya sıcak bakıp bakmadığını söylemek zorunda. Fransa’nın resmi görüşü, barış sürecinin tamamlanmasının ardından tanınmadır, tanınmanın ardından barış sürecinin tamamlanması değil." 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.