Sosyal Medya

Dünya

Pakistan Talibanı’ndan IŞİD’e destek

Pakistan Talibanı, Irak Şam İslam Devleti’ne bağlılığını açıkladı; örgüt, mensuplarına IŞİD’in eylemlerine destek sağlanması için talimat verdi.Örgüt sözcüsü Şahidullah Şahid yaptığı yazılı açıklamada, IŞİD’in hedeflerine tam destek verdiklerini belirterek, “Kardeşlerimiz zaferlerinizle gururlanıyoruz, mutluluğunuz ve acınızda yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Şahid açıklamasında, "Bu zor günlerde, hele ki tüm düşmanlarınızın size karşı birleştiği bir dönemde sabırlı ve dengeli olmanızı istiyoruz, tüm dünyadaki Müslümanların sizlerle ilgili beklentileri çok büyük" ifadelerine yer verdi.

Örgüt, mensuplarına IŞİD'in eylemlerine destek verme talimatında da bulundu.

Daha önce El Kaide lideri Eymen Zevahiri, Hindistan El Kaidesi'nin kurulduğunu açıklamış "Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Myanmar'daki mücahitleri tek çatı altında topladık" demişti.

IŞİD uzun süredir Suriye’de El Kaide’nin bu ülkedeki kolu olan Nusra Cephesi’ne karşı savaşıyordu.

Irak - Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

ABD yönetimi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak ve Suriye’de geniş bir alanı kontrol etmesi sonrasında, örgütün Irak’ta Kürt bölgesine ilerleyişi ve aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu gazeteci ve yardım çalışanlarının öldürülmesinin ardından harekete geçerek, öncülük ettiği koalisyon güçleriyle beraber örgüte yönelik hava saldırıları başlattı.

IŞİD iki haftadan uzun süredir Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kürt kasabası Kobani’ye saldırıyor.

Koalisyon güçleri Kobani çevresindeki IŞİD mevzilerini de vuruyor.

ALJAZEER HABER

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.