Sosyal Medya

Dünya

MERS, ABD’ye de sıçradı

ABD’de bir sağlık görevlisinin çoğunlukla Körfez Arap ülkelerinde görülen ağır bir solunum yolu hastalığı olan MERS’e yakalandığı açıklandı.Suudi Arabistan’dan ABD’ye dönen bir sağlık görevlisinde, öldürücü SARS hastalığının bir türevi olan Ortadoğu Solunum Sendromu'na (MERS) yol açan corona virüsüne rastlandı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Indiana’daki hastanın kimlerle temas ettiğini tespit etmeye çalışıyor.

Hastalığın teşhis edildiği 2012 yılından beri en çok MERS vakası 2014 yılının nisan ayında görüldü. Virüse en çok rastlanan Suudi Arabistan’da sadece 29 ve 30 Nisan’da 26 yeni vaka teşhis edildi.

Suudi Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, mayıs ayının ilk günlerinde de 7 kişiye daha corona virüsü bulaştı. 

2012 yılından bu yana ülke genelinde söz konusu virüsün bulaştığı kişi sayısı 378'e, ölenlerin sayısı ise 107'ye yükseldi.

Hac ve umre mevsiminin yaklaşması hastalık ile ilgili korkuları arttırıyor.

Deve uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü hastalığın insanlardansa hayvanlar aracılığıyla yayılmasının daha yüksek ihtimal olduğunu belirtiyor. Ancak Suudi Arabistan’da hastalığın çoğunlukla insanlar arasındaki etkileşim sonucu yayıldığı açıklandı.

21 Nisan’da Sağlık Bakanı olan Adel Fakieh, Suudi Arabistanlıları develerle yakın temastan kaçınmaları yönünde uyardı. Çiğ et ve süt yenilmemesi gerektiğini söyledi.

MERS nasıl ortaya çıkıyor?

Virüsün yarattığı etkiler arasında akciğer enfeksiyonu, ateş, öksürük ve solunumda güçlük yer alıyor. Ayrıca böbreklerde de rahatsızlığa neden oluyor. Virüsün insandan insana hangi yolla bulaştığı henüz tespit edilemedi. Ayrıca virüse karşı kullanılan bir aşı da yok.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.