Sosyal Medya

Yaşam

Kandil’in mektubu Bozdağ’da

BDP heyeti, Kandil’in mektubunu Abdullah Öcalan’a iletilmek üzere Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a teslim etti. Bozdağ, BDP’ye hasta tutuklularla ilgili yasal düzenlemenin mayıs ayında Meclis’e geleceğini söyledi.Yerel seçimler öncesinde PKK ve BDP, çözüm sürecinin devamı için hükümetin bir an önce somut adım atmasını istemiş, zamanlama olarak ise seçim sonrasını göstermişti. Seçim sonrasında görüşme trafiği yeniden başladı. Abdullah Öcalan’ın KCK’ya yazdığı 13 sayfalık mektuba KCK, BDP Grup Başkan Vekilleri aracılığı ile 5 sayfalık bir yanıt gönderdi.

Partinin Grup Başkan Vekilleri İdris Baluken ile Pervin Buldan ve HDP Eşbaşkanı Sırrı Süreyya Önder, mektubu cuma günü Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a iletti. 45 dakika süren görüşmede BDP - HDP heyeti, Bakan Bozdağ’a çözüm sürecine ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Başından bu yana sürecin yasal bir düzenleme ile güvence altına alınmasını talep eden BDP, Başbakan Erdoğan’ın, “Sürece yasal güvence doğru değil” sözlerine ilişkin tepkisini dile getirdi. 

Görüşme sonrasında Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, “Toplumsal müzakere çerçeve yasası”nın bir an önce çıkarılmasını istediklerini ancak hükümetin bu konudaki tavrının çok net olmadığını söyledi.

“Net bir şey söyleyecek durumda değiliz. Onların da bazı şeyleri tartıştığı yönünde izlenim aldık. Ama artık iş tartışmadan çıktı; hızlı, somut adım atılması gerekiyor.”

Hasta tutuklular ile ilgili düzenleme mayısta

İdris Balüken, Adalet Bakanı'nın 'çerçeve yasası' konusunda net mesaj vermediğini, ancak BDP’nin acil düzenleme istediği hasta tutukluların tahliyesine ilişkin ise takvim verdiğini söyledi. Buna göre üzerinde çalışılan yasa teklifinin mayıs ayında Meclis gündemine getirilmesinin planlandığını belirtti.

BDP - HDP heyetinin, İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapacağı görüşmenin tarihi ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Başbakan’ın yapacağı görüşmenin ardından netleşecek. Heyetin beklentisi görüşmenin gelecek hafta sonu gerçekleşmesi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');