Sosyal Medya

Coğrafyamız

Cezayir’de kabileler arası şiddet

Başkent Cezayir’in güneyindeki Gardaya bölgesinde Maliki mezhebi mensubu Arap kabileler ile İbadi mezhebi mensubu Berberi kabileler arasında yaşanan çatışmalarda yaklaşık 100 kişi yaralandı.Cezayir'deki yerel bir internet sitesine konuşan Gardaya Olaylarını Takip ve Koordinasyon Kurulu üyesi Hudeyr Babaz, beş iş merkezi ile birçok evin ateşe verildiğini, Melikiye ve Hacı Mesud bölgelerinde ise şiddet olaylarının devam ettiğini belirtti.

Cezayir’in yerel Vatan gazetesi de şiddetli çatışmalara müdahil olan 15 polisin yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını yazdı. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Gardaya'da Araplar ve Berberiler (Amazigler) arasında yaşanan mezhep kaynaklı çatışmalarda 70 dükkan ve ev yakıldı.

Gardaya tüccarlarından Hudeyr Babas, "Perşembe günü yaşanan çatışmalarda çoğunluğu Seniyye el-Mahzen Mahallesi'nde olmak üzere 50 dükkan, ev ateşe verilerek yağmalandı. El-Hac Mesud ve Melikiyye mahallelerindeki evler de yağmalamadan nasibini aldı. Cuma günü ise benzer saldırılara 20 ev ve dükkan daha maruz kaldı" dedi. 

2013’ün Aralık ayında da Malikiler ve İbadiler arasında arasında yaşanan şiddet olaylarında en az dört kişi hayatını kaybetmiş, onlarcası ise yaralanmıştı.

Cezayir'de İbadi mezhebine mensup olan Berberiler'in nüfusu yaklaşık 15 milyon.

İslam'ın mezheplerinden Hariciliğin bir kolu olan İbadilik bugün Umman ve Kuzey Afrika'daki birçok devlette yayılmış olan Berberiler arasında yaygın bir inanç.

İbadilik ile Malikilik arasındaki temel fark ise her iki mezhebin de bağlı olduğu inanç esasları. Malikilik, Sünni akımın dört büyük mezhebinden biri. İbadilik ise Harici akımın bir kolu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.