Sosyal Medya

Yaşam

Öcalan’ın avukatlarından suç duyurusu

7 bin kişinin dinlendiği iddialarıyla ilgili listede isimleri yer alan Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Sinan Zincir, Mazlum Dinç ve Rezan Sarıca savcılığa suç duyurusunda bulundu.Dinlendiği iddia edilen 7 bin kişi arasında kendi isimlerinin de bulunduğunu söyleyen Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Sinan Zincir, Mazlum Dinç ve Rezan Sarıca, Çağlayan'daki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

Avukatlar, savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen, iletişimin denetlenmesi kararı veren hakimler ve TEM Şube Müdürlüğü’nde hiyerarşik silsile içinde görevli sorumlu tüm kolluk kuvvetlerinin hukuka aykırı dinleme, suç ve suçlu yaratma, özel hayatın gizliliğini ihlal, iftira, suç uydurma, görevi kötüye kullanma ve ihmal, kamu görevini engellemeye ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve haberleşme hürriyetinin engellendiği gerekçesiyle tutuklanmasını da istedi.

Dilekçede şunlar kaydedildi:

"Sorumluların halen görev başında oluşları, delilleri doğrudan karartma ihtimalleri ve bulundukları mevki gereğince kaçma imkanlarının yüksek oluşu nedeniyle tedbiren tutuklanmalarını, bu hususta savcılığın gerekli başvuruyu yapmasını talep ederiz.

"Paralel devlet hakkında dava açılsın"

Suç duyurusunun ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde avukatlar adına Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Epözdemir açıklama yaptı. Epözdemir, ortaya çıkan dinlenen kişiler listesinde, derneklerinin üyesi olan Öcalan’ın üç avukatının da yer aldığını belirterek şunları söyledi:

Bu suç duyurusu dilekçemiz aynı zamanda paralel devlete ilişkindi. Paralel devletin hiyerarşik yapısında yer alan üyeleri ve yöneticileri hakkında bir soruşturma başlatıp haklarında kamu davası açılmasını istedik. Bu dinlemeleri yapan başta savcılar olmak üzere kamu görevlilerinin delilleri karartabileceği gerekçesiyle haklarında bir tutuklama kararı verilmesini de talep ettik."

Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Mazlum Dinç de "Geçmişte de bu yapı benzer şeyler yaptı. 2011 yılında meslektaşlarımıza yönelik benzer bir soruşturma açtılar ama bu yapı bugün hükümeti de hedeflediği için tamamıyla hedef tahtasına oturtuldu" dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.