Sosyal Medya

Dünya

Hamburg’da tehlikeli bölge daraltıldı

Hamburg’da, geçen ay sonunda polis ekiplerine yapılan saldırıların ardından 4 Ocak’ta bazı semtlerde başlatılan ''tehlikeli bölge'' uygulamasının gevşetildiği bildirildi.Hamburg’da, geçen ay sonunda polis ekiplerine yapılan saldırıların ardından 4 Ocak’ta bazı semtlerde  başlatılan ''tehlikeli bölge'' uygulamasının gevşetildiği bildirildi.

Hamburg polisi tarafından yapılan açıklamada, ''tehlikeli bölge'' alanının daraltıldığı ve zamanlama konusunda da kısıtlamaya gidildiği belirtildi.

Açıklamada, bugünden itibaren  ''tehlike bölge'' uygulamasının 3 karakolun bulunduğu bölgeyi kapsayacağı ve 18.00-06.00 saatleriyle sınırlandırılacağı ifade edildi.

Polisin ''tehlikeli bölge'' oluşturmasından sonra ''rahatsızlık verebilecek'' birçok kişinin tespit edildiği ve böylelikle  suçların işlenmesinin engellendiği belirtilen açıklamada,  söz konusu bölgede şimdiye kadar yapılan kontrollerde çok sayıda yakıcı madde,  vurucu alet ve maskelerin ele geçirildiği kaydedildi.

Yapılan son kontrollerde şiddete başvurabilecek potansiyeli olan kişilerin sayılarının azalmasından dolayı ''tehlikeli bölgenin'' bu büyüklükte olmasının artık gerekmediği vurgulanan açıklamada, ancak polisin yine de daha önceki ''tehlikeli bölge'' sınırları içinde varlığını sürdüreceği ve önlemlerini duruma bağlı olarak alacağı belirtildi.

Polise son zamanlarda da maytap ve havayi fişek atıldığı, internet forumlarında polis ve kamu binalarına saldırı yapılması yönünde tehditlerin yer aldığına işaret edilen açıklamada,  bu nedenle söz konusu bölgenin 3 polis karakolu çevresine çekildiği, grupların akşam ve gece saatlerinde dışarıda oldukları için de 18.00-06.00 saatleriyle sınırlandırıldığı aktarıldı.

Hamburg kentinde 21 Aralık günü "Rote Flora’’ adlı kültür merkezi binasının  kapatılmasına karşı çıkan sol gruplara polis müdahale etmiş, olayda 120 polis ve 500'e yakın gösterici yaralanmıştı. 

Devam eden olaylar nedeniyle Hamburg'da, 4 Ocak 2014 tarihi itibariyle Altona, Sankt Pauli ve Sternschanze ilçelerinin bazı semtleri "tehlikeli bölge" ilan edilmiş ve buralarda yoğun güvenlik önlemi alınmıştı.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.