Sosyal Medya

Güncel

İran’da sokaklar durulmuyor

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından 16 Eylül’de başlayan protestolar devam ediyor.Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, “İran, ülkenin güvenliğine ve huzuruna karşı hareket edenlerle kararlı şekilde başa çıkmalı” diyerek sert müdahale sinyali verirken, bir haftada hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e yükseldi. Uluslararası Af Örgütü, en az 20 kentte polisin gerçek mermi kullandığını bildirdi. Hürriyet'te yer alan habere göre 80'den fazla yerleşimde devam eden gösterilerde yaklaşık bin kişi tutuklandı.
 
GAZETECİLERE GÖZALTI
 
Bu arada Tahran Gazeteciler Sendikası, başkentte 10 gazetecinin “casusluk” suçlamasıyla gözaltına alındığını açıkladı. Gösterilerin giderek büyümesi üzerine “yetersiz kalan” polis yerine Devrim Muhafızları’nın meydana inebileceği belirtiliyor. Mahsa Emini, Tahran’da “ahlak polisi” tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra komaya girmiş, üç gün sonra hastanede hayatını kaybetmişti. Emini’nin işkence yüzünden öldüğü iddiasıyla sokaklar hareketlenmişti.
 
 
HÜKÜMET YANLILARI DA SOKAĞA DÖKÜLDÜ
 
Giderek büyüyen gösterilere karşı Tahran’da binlerce kişi bir araya gelerek, hükümete destek gösterileri gerçekleştirdi. Hükümet yanlısı sloganlar atan göstericiler ellerinde ”Kahrolsun Fitneciler” ve “Kahrolsun İsrail” yazılı pankartlar taşıyarak İnkılap Meydanı'na yürüdü.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.