Sosyal Medya

Güncel

"Libya’nın istikrarı anayasanın kabul edilmesine bağlı"

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz ile bir araya geldi. Görüşmede Libya’nın istikrara kavuşmasının seçimlere ve anayasanın kabulüne bağlı olduğu belirtildi.Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Basın Ofisinden yazılı açıklama paylaşıldı.

DYK Başkanı Mışri ile Türk Büyükelçi Yılmaz, Trablus’taki konsey binasında görüştü.

Libya’da 24 Aralık’ta yapılması planlanan lakin ertelenen seçimlerin de gündemde olduğu görüşmenin ardında yazılı açıklama geldi.

Mişri ve Büyükelçi Yılmaz, seçimlerin barışçıl temeller üzerinde yapılabilmesi ve ülkenin istikrara kavuşabilmesi için anayasanın en kısa vakitte kabul edilmesinin gerekli olduğu vurgulandı.

Libya'da yeni anayasa taslağını hazırlamaktan sorumlu Kurucu Heyet geçen mayıs ayında, anayasa taslağının seçimler öncesinde referanduma götürülmesi talebinde bulunmuştu.

Mişri, 8 Haziran 2021'de yaptığı açıklamada, referanduma sunulmayı bekleyen anayasa taslağına göre çifte vatandaşlığı bulunanların devlet başkanlığına aday olamayacaklarını ve ABD vatandaşlığı bulunan gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in bu sebeple referandum sürecini tıkadığını ifade etmişti.

LİBYA SEÇİMLERİ

Uzun bir süredir iç savaş ve siyasi istikrarsızlıkla boğuşan Kuzey Afrika’nın petrol ve doğal gaz zengini ülkesi Libya’da seçim krizi aşılamadı.

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti.

Hukuki sorunlar nedeniyle seçimlerin daha önce planlandığı gibi 24 Aralık 2021'de yapılamadığını bildiren Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu, başkanlık seçimlerinin 24 Ocak 2022'ye ertelenmesini önermişti.

Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyinden oluşan taraflar, seçimlerin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda uzlaşamadı.

Seçimi denetlemekle görevli meclis komisyonu, “belirli aşamaları olan yeni, gerçekçi ve uygulanabilir bir yol haritası” oluşturulması gerektiğini ifade ederek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihini belirlemeyi reddetti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.