Sosyal Medya

Güncel

BM: Uygur Türkü İdris Hasan’ı Çin'e iade etmeyin

Türkiye’de yaşayan ve turistik vize ile gittiği Fas’ta gözaltına alınan Uygur Türkü İdris Hasan’ın Çin’e iade edilmemesi için harekete geçen BM, söz konusu durumun gerçekleşmesi halinde Hasan’ı işkence ve ölümün beklediğini açıkladı.Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü İdris Hasan, 19 Temmuz 2021’de turistik vizeyle gittiği Fas’ta gözaltına alınarak, geri gönderme merkezine alınmıştı.

Doğu Türkistan STK’ları Birliği ve Uluslararası Mülteciler Derneği, Uygur Türkü Hasan’ın Çin’e iade edilme tehlikesi yaşadığını ifade ederek, salıverilmesini istedi.

BM’DEN FAS’A ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Fas hükümetini, Uygur Türkü İdris Hasan'ın "ciddi insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya kalma riskinin bulunduğu" Çin'e iade edilme kararını durdurmaya çağırdı.

İşkenceyle Mücadele Özel Raportörü Nils Melzer ve BM İnsan Hakları ve Terörle Mücadele Özel Raportörü Fionnuala Ni Aolain gibi isimlerin bulunduğu uzmanlar, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Fas'ta bir mahkemenin "terör" faaliyetleriyle suçlanan İdris Hasan isimli Uygur Türkü'nün Çin'e iade edilebileceği yönünde aldığı karara tepki gösterdi.

ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ

Açıklamada, mahkemenin aldığı iade kararından derin endişe duyulduğunun altı çizildi. Uzmanlar, aynı zamanda insan hakları savunucusu olan Hasan'ın Çin'e iade edilmesi durumunda "keyfi gözaltı, ortadan kaybolma, işkence ve diğer zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya ceza riskleriyle karşı karşıya kalabileceği" uyarısı yaptı.

Açıklamada, Uygur Türkü Hasan'ın "işkence ve insanlık dışı muameleyle" karşılaşacağı Çin'e iadesinin uluslararası hukukun ihlali olduğu vurgulandı.

TÜRKİYE'DE YAŞIYORDU

2012'den beri Türkiye'de yaşayan Uygur aktivist İdris Hasan 19 Temmuz'da Fas'a seyahati sırasında hakkındaki kırmızı bülten gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, Çin hükümetinin Fas ile arasındaki adli anlaşma uyarınca iadesi talep edilmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.