Sosyal Medya

Güncel

Ağustos ayı İsrail’in hak ihlali bilançosu: 8 şehit, 2063 hak ihlali

İsrail rejimi ve himaye ettiği Yahudi yerleşimciler, hak ihlallerine ve saldırılarına Ağustos ayı içinde de kesintisiz bir şekilde devam ettilerFilistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Enformasyon Bürosu'nun Ağustos 2021 ile ilgili olarak hazırladığı aylık rapora göre Siyonist işgal güçleri ile onların özellikle himaye ettikleri yerleşimci teröristlerin saldırılarında, Ağustos ayı içinde toplam 8 Filistinli şehit edilirken 2063 hak ihlali gerçekleştirildi.

103 Silahlı saldırı

İşgalci askerlerin ve yerleşimcilerin gerçekleştirdiği 103 silahlı saldırı ile, yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen 53 fiili saldırıda toplam 455 Filistinli yaralandı.

Rapora göre Ağustos ayı süresince Filistinlilerin evlerine 110 baskın düzenlenirken, Batı Şeria ve Kudüs'teki alanlara da 323 baskın gerçekleştirildi. Baskınlarda ve aramalarda 377 Filistinli tutuklandı. Bu süre içinde geçici veya kalıcı bir şekilde 340 kontrol noktası oluşturuldu.

Bu süre içinde Mescidi Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimcilerin sayısı 2309'u buldu. Bir Filistinli Mescidi Aksa'dan uzaklaştırıldı. İbadetlere veya kutsal mekanlara yönelik saldırıların sayısı 28'i buldu.

42 Ev yıkıldı

Rapora göre işgal güçleri Ağustos ayı içerisinde Filistinlilere ait toplam 42 evi yıktı. Onlarca evin sahibine ise yıkım uyarısı tebliğ edildi. Yıkılan iş yerlerinin, zirai mekanların, ahırların ve prefabrike yapıların sayısı ise 95'i buldu. Gasp edilen gayrimenkul sayısı ise 38' oldu.

Raporda, Ağustos ayı içinde kimisi gasp, kimisi arazi düzleme, kimisi yeni yol açma, kimisi de yeni yerleşim birimi inşa edilmesini onaylama şeklinde toplam 26 yahudileştirme işleminin tespit edildiği vurgulandı.

En çok hak ihlaline maruz kalan vilayetlerin başında ise Nablus, El-Halil ve Kudüs vilayetleri yer alıyor. Bunların birincisinde 571, ikincisinde 255, üçüncüsünde de 233 ihlal gerçekleştirildi.  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.