Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

ABD ve AB’den Taliban’a barış görüşmelerine dönme çağrısı

ABD ve Avrupa Birliği, Afganlar arası barış müzakerelerin derhal yeniden başlaması için çağrıda bulunurken, Taliban'ı yabancı güçler ülkeyi terk ederken saldırılarını artırması nedeniyle kınadığını açıkladı.Washington, AB, NATO ve diğer Avrupa ülkelerinden temsilciler, ABD ve diğer yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmeye başlamasının ardından Berlin'de bir araya geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, çekilmenin ABD'nin Afganistan'ı işgaline neden olan saldırıların 20. yıldönümü olan 11 Eylül'e kadar tamamlanacağını açıklamıştı.

The New Arab'da yer alan habere göre Berlin toplantısı, "Afganistan'ın geleceği konusunda asli müzakerelerin ön koşul olmaksızın derhal yeniden başlatılması çağrısında bulunan" bir bildiriyle sona erdi.

Görüşmeler, "kapsayıcı ve meşru bir hükümette güç paylaşımı konusunda uzlaşma arayışını" geliştirmeyi amaçlıyor.

Açıklamada, "Askerlerin geri çekilme süreci, Taliban'ın barış sürecini askıya alması için bir bahane olmamalıdır." ifadeleri kullanıldı.

Kabil hükümeti ve Taliban Eylül ayında Katar'da daha önce yapmadıkları şekilde görüşmelere başladı, ancak ilerleme sağlamak için zorlu görüşmeler gerçekleştirdi.

Nisan ayı sonlarında Türkiye'nde bir Afganistan konferansı düzenlemesi planlanıyordu, ancak Taliban katılmayı reddettiği için süresiz olarak ertelendi. Taliban [bu kararıyla], Donald Trump'ın 1 Mayıs olarak belirlediği ABD askerlerinin geri çekilmesindeki gecikmeyi protesto etti.

Yabancı birlikler Afganistan'dan çekilmeye başladığından beri, hükümet güçleri ve Taliban, özellikle Helmand eyaletinde şiddetli çatışmalara girdi.

ABD savaş uçakları, binlerce Afgan'ın Helmand'ın Laşkar Gah bölgesindeki evlerinden kaçmaya zorlayan bir Taliban saldırısının geri püskürtülmesinde yer aldı.

Taliban ayrıca kuzeydeki bir bölgeyi ele geçirdi ve Kandahar’ın güneyinde iki ay süren çatışmalardan sonra ülkenin ikinci büyük barajını aldı.

Berlin görüşmelerinin ardından yapılan açıklamada, Afganistan'da devam eden şiddetten büyük ölçüde sorumlu olduğu belirtilen Taliban şiddetle kınandı.

Taliban ayrıca, "ilan edilmemiş bahar saldırılarını durdurmaya" çağrıldı.

Açıklamada, "Bu dönemde askerlerimize herhangi bir Taliban saldırısı güçlü bir yanıtla karşılanacaktır," denildi.

Çeviri: Engin Dinç / ortadoğuhaber

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.