Sosyal Medya

Tercüme Haber

İsrail, Kudüs’te güvenlik kameralarıyla evlerin içini dahi gözetliyor

İsrail’in, sokaklarda her geçen gün sayılarını daha da artırdığı güvenlik kameraları işgal altındaki Kudüs halkını rahatsız ediyor. İsrail, bu kameralarla evlerin içini dahi gözetleyerek, mahremiyeti ihlal ediyor.Rami El-Fahuri adlı genç, işgal altındaki eski Kudüs Şehrindeki Bab Hıtta mahallesinde yaşayan ailesinin evinin çatısına çıktığında, yakın zamanda Yahudi yerleşimcilerin el koyduğu bitişikteki evin balkonunda, kendi evlerini iki farklı açıdan gören iki farklı kamera yerleştirildiğini görünce şok oldu.
 
İşgalci İsrail, evlerin içini gözetliyor
 
Kudüs halkı, birkaç yıldır bu şekilde yaşıyor. Kudüs’teki işgalci İsrail, belediyesi 600'den fazla kamerayla Filistinlilerin hareketlerini takip ediyor. Hatta daha da ileri giderek evlerin içini gözetleyerek mahremiyetlerini ihlal ediyor.
 
El-Fahuri, Arabi21 adlı siteye yaptığı açıklamada, "Kudüs'teki gözetleme cihazları şehir işgal edilince yerleştirildi. Ancak 2014'ten beri gözle görülür bir şekilde arttı. Her köşe başında kameralar var.” dedi.
 
Özel hayatımızı göstermektense rutubeti tercih ediyoruz
 
El-Fahuri, “Bu cihazlar, yüksek teknolojiye sahip hassas cihazlar. Eski şehrin evlerinin bitişik olmasından yararlanarak, içindeki ve çevresindeki hareket seviyesini ortaya çıkarıyor. Kudüslüler evlerine, bahçelerine kadar giren, kutsallığı hiçe sayan, adeta bir casus gibi fotoğraf ve videolarla kayıt yapan bu cihazlardan çok rahatsız. Evlerin içine sıkışıp kaldık. Yaz aylarında bile pencereleri perdeleri açamaz olduk. Eski şehirdeki binaların yapısı uzun yıllara dayandığı için rutubet oluyor. Havalandırmak gerekiyor. Ama özel hayatımızı casuslara göstermektense rutubeti tercih ediyoruz.” dedi.
 
El-Fahuri, işgal güçleri tarafından tutuklanan yüzlerce gençten sadece biri. Tutuklandığında ona öyle fotoğraflar gösteriliyor ki, kimsenin tahmin edemeyeceği yerleri bile izledikleri ortaya çıkıyor.
 
Kudüslü aktivist Usame Barham, Arabi21’e verdiği röportajda, işgalci İsrail belediyesinin kameraları bir kaza veya anlaşmazlık yaşayan komşuların sorunlarını çözmek için kullanmadığını  ve bunu iç mesele olarak gördüğünü belirtiyor. Barham,  bu durumun bedelini en çok baskı altındaki tüccarların ödediğini, daha da önemlisi Kudüslülere karşı işlenen suçları haklı çıkarmak için kullanıldığını söylüyor.
 
İsrail askerleri engelli genci öldürdüğünde 'kameralar çalışmıyor' dendi
 
Örneğin; engelli şehit İyad Al Hallaq'ın infaz edilmesi sırasında işgalci İsrail, bu açıyı izleyen tek kameranın devre dışı olduğunu iddia ederken, askerlerin aynı yerde başka bir genci öldürdüğü sırada bu gencin çeşitli açılardan ateş ettiği videonun kayıtlarını yayınladı.
 
Barham, Kudüs halkının bu kameraların gizli dinleme sensörleri ve ses kaydı içerdiğine, bunun da gizlilik ihlallerini artırdığına ve nerede olurlarsa olsunlar gözetleme çemberinde kaldıklarına inandığını ifade ediyor.
 
Kadınlar çamaşırlarını evlerinin avlularına asamıyor
 
Barham, şunları söylüyor:
 
"Ciddi şekilde etkilenen aileler var. Mahremiyetleri bu kameralar tarafından ihlal ediliyor. Bazı kadınlar, gözetlemenin net olduğunu bildikleri için çamaşırları evlerin avlularına asmaktan bile korkuyor. Bu durum dünyada kimse tarafından kabul edilecek bir durum değil ama Kudüs'te her gün oluyor."
 
Bu cihazlar Kudüslülerin karşı karşıya olduğu en büyük ihlallerden biri olduğu için gençlerin hedefi haline geldi. Çatışmalar sırasında, taşlarla veya keskin aletlerle parçalanıp imha ediyorlar ki, işgalci İsrail bu durumu birkaç aylık yargılama ve gözaltı gerektiren bir suç olarak görüyor.
 
Mütercim: Emine Nur Yaşar / Kaynak: Ortadoğuhaber

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');