Sosyal Medya

Tercüme Haber: Pakistan’daki hükümet karşıtı protestolar hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Sağ parti önderliğindeki protestocular, Başbakan Han’ın istifa etmesi talebiyle Perşembe gününden beri başkent sokaklarındalar.İslam Ulema Camiası-Fazl (JUI-F) Partisi önderliğindeki binlerce hükümet karşı protestocu, Pakistan’ın başkentindeki bir otoyolda Perşembe gününden beri kamp kurmuş durumda. Bu protestocular, Başbakan İmran Han’ın istifasını ve yeni seçimlerin yapılmasını talep ediyorlar.
 
Han ve onun partisi olan Pakistan Adalet Hareketi (PTI) liderliğindeki hükümet ise protestoculara taviz vermedi. Protestoların anayasal bir hak olduğu fakat yetkililerle yapılan protesto öncesi anlaşmasının ihlal edilmesi halinde polisin harekete geçeceği belirtildi. 
 
Protestolarla ilgili bilinmesi gereken her şey ise burada.
 
Göstericiler neden sokaklarda?
 
Pakistan Adalet Hareketi (PTI) hükümeti, giderek daha da kötüleşen cari açık, mali açıklar ve yükselen enflasyonla pamuk ipliğine bağlı bir ekonomi devralmıştı. Maliye ekibi, paranın değerini azaltıp ithalatı baskılayarak cari açığı kontrol altına almayı başardı. Fakat yine de böylesi yavaşlamış bir ekonominin ortasında gelir tabanını artırmak konusunda ciddi endişeler bulunuyor.
 
Uluslararası Para Fonu (IMF)’na göre, Pakistan’ın bu yılki büyümesi %3.3 olarak tahmin edilirken önümüzdeki yıl büyümenin yavaşlayarak %2.4 seviyesinde olması bekleniyor.
 
Bu kriz, şu an %11.4 olan ve gittikçe yükselen enflasyon ve yavaş ekonomik gelişmeyle durgunlaşan işler nedeniyle düşük ve orta gelirli Pakistanlıları çok sert vurdu. 
 
Bunun dışında, JUI-F ve diğer muhalefet partileri, 2018’de PTI’nin iktidara geldiği Pakistan genel seçimlerinde geniş çaplı bir hile yapıldığını iddia ediyorlar. 
 
Başbakan istifa edecek mi?
 
Başbakan Han’ın muhalefetin isteklerini yerine getirmesi pek muhtemel görünmüyor.
 
Göstericilerin İslamabad’da toplanmasından kısa bir süre sonra, Başbakan Han cüretkar bir şekilde destekçilerine seslendi ve muhalefetin, yalnızca hükümetin yolsuzlukla mücadele davası altında yapılacak bir denetlemeden kaçınmak amacıyla bir “anlaşma” yapmak için protestolar düzenlediğini söyledi. 
 
Han hükümetinin yürüttüğü yolsuzluk soruşturması sırasında aralarında iki eski başbakan ve bir eski cumhurbaşkanının da olduğu onlarca kişi hapse girdi. Muhalefet ise bu davaların siyasi nedenli olduğunu ve adil yargılamanın olmadığını iddia ediyor. 
 
Kaç kişi protesto ediyor? 
 
Protestocuların sayısı artıp azalıyor fakat İslamabad’ın Keşmir Otoyolu’nda 10.000-15.000 arasında protestocu kamp yapmış durumda. Keşmir Otoyolu, bir önceki hafta hükümet ve muhalefetin yaptığı ortak toplantıda protesto yeri olarak belirlenmişti.
 
Protestocular ağırlıklı olarak JUI-F partisinden olduğu ve onların çoğunluğunun da partinin ülke genelindeki din okulları ağından öğretmenler ve öğrenciler olduğu görünüyor. 
 
Diğer muhalefet partilerinden PML-N ve PPP de protestoları destekliyor fakat onların fiili gösterilere katılımı oldukça sınırlı.
 
Durumun daha da kızışması mümkün mü? 
 
2014’te bizzat İmran Han’ın öncülük ettiği 126 gün süren oturma eylemine sahne olan İslamabad’ın yüksek güvenlikli idari yerleşkelerinde protesto yapılmaması konusunda alınan karara, hükümet ve protesto liderleri şu ana kadar sadık kaldılar.
 
Ancak, JUI-F lideri Fazlurrahman, ülkenin güçlü ordusunu hükümete destek vermekle ve iddiaya göre Han’ı iktidara taşıyan seçimlerde hile yapılmasına karışmakla ilgili defalarca suçladı. Pakistan’da politikacıların, ülkenin 72 yıllık tarihinin yaklaşık yarısında Pakistan’ı yönetmiş olan orduyu eleştirmesi oldukça nadir rastlanan bir durumdur. 
 
Geçmişte iktidardaki güçlükler sırasında kendisi de ordu tarafından desteklenen Rahman, bu sefer orduyu eleştirmiş oldu. Fakat Rahman, ordunun siyasetteki genel rolünü eleştirmeden yalnızca belirli kararlara katılmadığını söyledi. Bu, onun orduyla arayı tamamen açmamaya da özen göstererek yaptığı dikkatli bir eleştirisiydi.
 
Hükümet, şehrin idari yerleşkelerini korumak amacıyla çok sayıda polis memuru görevlendirdi. Ayrıca, protestocuların yer değiştirmeye çalışmaları durumunda yolları kapatmak için yük konteynırları getirildi. 
 
 
Bundan sonrası ne olacak?
 
Ortak muhalefet müzakere kurulu, pazartesi günü bu krizden bir çıkış yolu bulmak için hükümetle görüşmelere başladı. Kurul, halka açık olarak, başbakanın istifa etmesi ve yeni seçimlerin yapılmasından oluşan temel taleplerine bağlı olduklarını ifade etti. Ancak herhangi bir nihai anlaşmanın bunları içermesi muhtemel görünmüyor.
 
 
Mütercim: Hilal Çiftçi / Kaynak: AlJazeera.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');