Sosyal Medya

Selvi: Yeni kabinede 4 başkan yardımcısı olacak zırhlı Mercedes’ler 4 başkan yardımcısı için alındı

Kabine değişikliğiyle ilgili beklentilerin dozu düştü. Erdoğan ile Bahçeli’nin 24 saat arayla yaptıkları açıklamalar etkili oldu. Erdoğan, “Kabine değişikliğiyle alakalı ihtiyacımız olduğu anda bu tür bir şey yaparız. Sipariş üzerine böyle bir şey yapmayız” dedi. Bahçeli ise “Ne yapacağız, her gün bakan mı değiştireceğiz? Onun için kararlı olmak lazım” diye konuştu.Bu açıklamalar üzerine değişiklik beklentisinin ateşi düştü. Bir bakan, “Bu işleri bilen birisinin bana söylediğine göre kabine değişikliği 2-3 ay sonra” demişti.
 
Kabine değişikliğinde en önemli nokta, Erdoğan’ın yapacağı tercih olacak. Köklü bir değişikliğe mi gidecek, yoksa aksayan birkaç bakanın değişmesiyle mi yetinecek. Bu tercih yapılana kadar kabine değişikliği gerçekleşmeyeceği anlaşılıyor. Ancak uzun olmayan bir süre içinde Bakanlar Kurulu’nda bir değişiklik olması bekleniyor. İlk başlarda birkaç bakanın değişikliğiyle yetinilecek diye bir kanaat vardı. Ancak bu değişiyor. İbre köklü bir değişikliğe doğru dönüyor. Elbette ki onun kendi içinde dengeleri var. Sanıyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan onu hazırlıyor. O denklem kurulana kadar değişikliğin yapılması beklenmiyor. Etkili bir bakan, Cumhurbaşkanı’nın sadece kabinedeki işleyişi düşünerek karar vermeyeceğini, aynı zamanda değişikliğin siyasi yönüne bakacağını söyledi. Hatta siyasi etkisinin daha önemli olabileceğinin altını çizdi. Bu arada Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı neredeyse kabullenildi. Yıldırım’ın, yatırımlardan sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı söyleniyor. Siyasette bazı şeyler semboller üzerinden okunuyor. Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı’na Almanya’dan 4 adet Mercedes alındı. Bu araçların zırhlı olduğu söyleniyor. Kulislerde, “Yeni kabinede 4 başkan yardımcısı olacak zırhlı Mercedes’ler 4 başkan yardımcısı için alındı” şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.
 
Kabine değişikliğinin kısa sürede olmayacağı anlaşıldı ama AK Parti’deki değişiklikle ilgili beklenti sürüyor. Bugün MKYK toplantısı var. Değişiklik beklentisi var ama çok güçlü değil. İlk başlarda 5-6 genel başkan yardımcısının değişebileceği konuşuluyordu. Ama kabine değişikliği ile yakın tarihlerde yapıldığı için partideki beklentinin de dozu düştü.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.