Sosyal Medya

Hakan Albayrak: Nereden çıktı bu 'Serok Ahmet' hikâyesi?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ahmet Davutoğlu’na hususi bir garezi var.Yerli yersiz demeden mütemadiyen laf çakıyor Davutoğlu’na.
 
Veya laf çaktığını sanıyor.
 
Geçen gün Bayburt’ta yaptığı bir konuşmada yine “Serok Ahmet” dedi. (“Partisinden istifasıyla tıynetine ve kulağına fısıldanan gizli gündeme uygun olanı yapan Serok Ahmet…”)
 
Böyle diyerek Davutoğlu’na bölücü imasında bulunduğunu zannediyor zahar.
 
Bir ara bazı AK Partili troller de Twitter’da SerokAhmetDuruşu diye ‘tag’ açmıştılar; onların kafası da öyle çalışıyor.
 
Çok enteresan.
 
***
 
Nereden çıktı bu “Serok Ahmet” hikâyesi?
 
2015 ve 2016’daki Diyarbakır ziyaretlerinde Davutoğlu’na yapılan tezahürattan çıktı.
 
Hatırlayalım:
 
Ocak 2015.
 
Ahmet Davutoğlu AK Parti’nin genel başkanı ve başbakan.
 
AK Parti Diyarbakır İl Kongresi’ne katılıyor.
 
Kongre salonunda Kürtçe bir afiş: “Denge bıratı, Serokwezir Davutoğlu” (Kardeşliğin sesi, Başbakan Davutoğlu)
 
Kongre salonundaki partililerin Kürtçe tezahüratı: “Serok Ahmet” (Başkan Ahmet)
 
Yeni Türkiye’de Kürtçe serbest ve AK Partili Kürtler genel başkanlarını / başbakanlarını Kürtçe selamlıyor, Türk-Kürt kardeşliğine bağlılıklarını Kürtçe ifade ediyor; bunda bir fenalık var mı?
 
Tövbe.
 
Bölücülük olabilir mi bu?
 
Estağfirullah.
 
Davutoğlu 2016’nın nisan ayında Diyarbakır’ı tekrar ziyaret ettiğinde sokaklarda da “Serok Ahmet” ve “Biji Serokwezir Ahmet” (Yaşasın Başbakan Ahmet) tezahüratıyla karşılaşıyor; hendek terörünün ve o terörle mücadelenin orta yerinde.
 
Kürtleri ‘halk ayaklanması’na çağıran PKK’ya inat, bölücü terörle mücadelenin başını çeken Davutoğlu’na ‘Bizim temsilcimiz onlar değil sizsiniz’ manasında Kürtçe “Serok” ve “Serokwezir” diye seslenilmesine bölücülük, Kürtlerden böyle bir teveccüh görüyor diye Davutoğlu’na da bölücü nazarıyla bakabilmek için çok ama çok ters bir bakış açısına sahip olmak gerek.
 
***
 
Yeni bir parti kurma hazırlığındaki Davutoğlu ile birlikte hareket etmek üzere AK Parti’den istifa eden eski İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cihan Öztunç’un sosyal medyada bu konu hakkında paylaştığı mesaj:
 
“Serok, Kürtçede başkan demektir. Sayın Bahçeli tıynetine uygun olarak bu ifade üzerinden Sayın Davutoğlu ile istihza ediyor. Hocamıza bu meseleyi sorduğumda şöyle cevap vermişti: Bize yurt dışına çıktığımızda president denmesini mesele etmeyenler, kendi vatanımızda yaşayan Kürt kardeşlerimizin kendi dilleriyle serok diye hitap etmesinden rahatsız oluyorlar. Bu bize sadece mutluluk verir. Elhamdülillah.”
 
Ser seremın ser çavemın Serok Ahmet.
 
***
 
Davutoğlu’nu “Serok” diye anınca onu tahkir etmiş olduklarını düşünenler, aslında Kürtçe’yi tahkir ediyorlar ve Kürtleri incitiyorlar.
 
Hangi akla hizmettir bu?
 
Bölücülükle mücadeleyi vazeden akla hizmet olmadığı kesin.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.