Sosyal Medya

ABD müzakere masasına PKK’nın sunduğu planı koymuş

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, yaptığı yazılı açıklamayla Suriye’de oluşturulması planlanılan güvenli bölge tartışmalarına değindi. Ağar açıklamasında YPG/PKK sözcülerinin açıklamalarına ve basına sızan güvenli bölge planlarının ayrıntılarına değindi.MÜZAKERE MASASINA PKK’NIN KENDİSİNE SUNDUĞU PLANI KOYMUŞ”
 
Ağar, “ABD müzakere masasına meğer YPG/PKK’nın kendisine SUNDUĞU planı koymuş!” dediği açıklamasında şunları kaydetti:
 
“Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın dün gündeme getirerek; ‘ABD’nin Türkiye’ye dayattığı 3 bantlı plan’ olarak tanımladığı, şu ana kadar tekzip edilmeyen ve Güvenli Bölge’nin derinliğine-genişliğine-bileşenlerine-kurgusuna-meskun mahallerin statüsüne/yönetimine dair olası plan, YPG/PKK’nın; “ABD’ye SUNDUM” dediği planın neredeyse BİREBİR AYNISI!
 
YPG/PKK’nın ABD’lilere sunduğunu söylediği bu planın ayrıntıları 19 Temmuz tarihli PKK yandaşı medyada ve Fehim Taştekin’in kaleminden BBC Türkçe’de manşetten yer aldı.
 
YPG/PKK’nın Suriye’deki sözde komutanı Şahin Cilo kod Ferhad Abdi Şahin’nin manşetlere taşınan bu çoklu röportajı; Fehim Taştekin’e, Hayko Bağdat’a, Ergun Babahan’a (!) ve PKK’nın yayın organlarından Erdal Er’e verdiği görülüyor.
 
Türkiye’nin güvenli bölge tezi, ABD’nin; ‘Dönemsel ve taktiksel’ dediği YPG/PKK’yı kullanma gerekçelerini dikkate alan bir ara formdu. Yani amaç değil, araçtı. Sonraki aşamada Suriye’deki YPG/PKK’nın ilgasını, dağıtılmasını, elindeki silahların alınmasını, istismarlarının engellenmesine amaçlayan bir adımdı.
 
Ama şimdi?
 
Bu konu ile uğraşırken dün akşam sözde komutan Şahin Cilo kod Mazlum Abdi’den GÜVENLİ BÖLGENİN GENİŞLİĞİ ile ilgili yeni ve kurnazca bir hamle geldi:
 
Mazlum Abdi; ‘Tüm sınır hattı Güvenli Bölge kapsamına alınmalıdır’ diyor ve alay edercesine ekliyor; ‘Ancak Türkiye bu süreci Gire Spi (Tel Abyad) ve Serekaniye (Resulayn) arasında başlatmak istiyor!’
 
Bu da Pamuk Prenses’in kırmızı elması misali.
 
PKK’nın sunduğu bu elmayı artık yerseniz!
 
Tabi zehirli elma sadece bu değil.
 
Pek çok.”
 
“PKK’NIN ABD’YE SUNDUĞU VE ABD’NİN TÜRKİYE’YE KURNAZCA DAYATTIĞI ÇÖLLÜK ALANLARLA SINIRLI…”
 
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar açıklamasını şöyle noktaladı:
 
“Hangi şekilde olursa olsun, siz YPG/PKK’nın kalıcılığını-meşruiyeti ve dokunmayacağınızı kabul ettikten sonra.
 
YPG/PKK’nın ABD’ye sunduğu ve ABD’nin Türkiye’ye kurnazca dayattığı; çöllük alanlarla sınırlı ‘sonrasına sonra bakarız’ 5-7 km derinliği kabul eder, bütün meskun mahalleri ve 5-7 km’lik derinliğin güneyini YPG-PKK’ya bırakır, buradan YPG/PKK’nın varlığını ve meşruiyetini adım adım ve alışa alışa kabule doğru giderseniz, o da size bütün sınır boyunca daracık bir derinlikte ‘Çöl kumu yutmaktan, kendinizi avutmaktan ve artık Suriyeli misafirlerimizi ev sahibi olarak kabul etmekten başka bir işe yaramayacak’ bir yılan gibi sınır boyunca uzanan sözde güvenli bir bölgeyi (!) bahşetmeye kalkıverir.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.