Sosyal Medya

23 Haziran’da tüm İstanbullular oy kullanabilsin diye yolculuk sponsorluğu başlatıldı

Yenilenecek İstanbul seçimlerinde oy kullanmaya gelmek isteyen ancak maddi yetersizlik yaşayanlar için sanal bir platform kuruldu. Yolculuklarına sponsor arayan ya da seçmenlere sponsor olmak isteyenler bu platformda buluşuyorYüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri 23 Haziran’da yenilenecek. 

Özellikle şehir dışında okuyan öğrenciler ve şehir dışında olup da maddi yetersizlik yaşayan İstanbullular 23 Haziran’da kente nasıl geleceklerini düşünüyor.

Bu soruna çözüm bulmak için sivil bir girişim başlatıldı.

 

 

“23 Haziran Seçmen Dayanışması” sloganıyla kurulan istanbuladonus.com isimli internet sitesinde seçimlerde İstanbul’a gelmek isteyenler ile maddi yetersizlik yaşayanlara sponsor olmak isteyenler buluşuyor.

"Yolculuğa sponsor aranıyor"

Kar amacı gütmeyen bu girişimi Hakkı Savunanlar Platformu gönüllüsü Ömer Kaya başlattı.

Kurduğu sanal platformda, “Paylaşımlı Yolculuk”, “Barınma Sponsorluğu”, “Barınma İhtiyaçları”, “Yolculuk İhtiyaçları” ve “Yolculuk Sponsorluğu” gibi kategoriler bulunduğunu söyleyen Kaya, ihtiyacı olan seçmen ile onlara sponsor olmak isteyenlerin bu platformda bir aray gelebileceğini söylüyor.

 

Ömer Kaya.jpg
Seçmen dayanışmasını Ömer Kaya kurdu / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

"Amacımız demokrasiye katkı sağlamak"

“Sponsor”lar veya “Destek Arayanlar” kendi ilanlarını verebilecek.

Söz konusu ilanları görenler de sponsorların desteklerinden faydalanacak ya da kendileri destek arayanlara sponsor olabilecek.

Sitede, paylaşımlı yolculuk seçeneği de bulunuyor.

Ülkenin herhangi bir şehrinden seçimler için İstanbul’a gelmeyi planlayan seçmen kendi aracına yolcu alabiliyor ya da bir yolculuğa misafir olabiliyor.

Hiç kimseye siyasi görüş sorulmayacağını söyleyen Kaya, amaçlarının demokrasiye katkı sağlamak olduğunu söylüyor. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');