Sosyal Medya

İstanbul gerekçesinin gecikme nedeni YSK’daki iç çekişme mi? YSK'da istifa sürpriz olmaz...

YSK 6 Mayıs’ta 5.5 saatlik bir toplantının ardından İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararını aldı ve bir kısa gerekçeyle bunu kamuoyuna duyurdu. Daha doğrusu kararı da kısa gerekçeyi de kamuoyu YSK’nın AK Parti’li temsilcisi Recep Özel’den öğrendi.Bugün yarın derken gerekçeli karar 15 gündür açıklanmadı. Randevu en son 14 Mayıs Pazartesi gününe verildi. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan bile YSK’nın kararını pazartesi açıklayacağını duyurdu.
 
KAPALI KAPILAR ARDINDA 200 SAYFA
Kapalı kapılar ardından seçimin yenilenmesi yönünde oy kullanan YSK üyelerinin 200 sayfa gerekçe yazdıkları haberi geldi. Bütün kamuoyunun dikkatleri YSK’nın açıklamasına kilitlenmişken bu kez seçimin iptaline karşı çıkan 4 üyenin muhalefet şerhleri nedeniyle açıklama ertelendi.
 
KISA KARARDA 
NE 
DEMİŞTİ
YSK kısa kararında yasa gereği sandık kurullarında başkan ve bir üyenin memur olması gerektiğini hatırlatıp bu kurala uyulmadığı için seçimlerin tekrarlanacağını açıklamıştı.
 
GEREKÇE GENİŞLETİLİNCE 
MUHALİF 4 ÜYE DE SÜRE İSTEDİ
İddia o ki bu YSK’nın seçimler tekrarlansın diyen 7 üyesi bu kısa gerekçe ile sınırlı kalmadı. İptalin gerekçesini de çerçevesini de genişletti. Kısa karara göre muhalefet şerhini yazan 4 üye ise bu sürpriz üzerine yeni gerekçeye göre muhalefet şerhi oluşturmak istedi ve süreç bu nedenle uzadı.
 
7 ÜYEYE YÖNELİK TEPKİ Mİ?
Seçimlerin tekrarına karşı çıkan 4 üyenin süreci uzatan kararının aynı zamanda 7 üyeye yönelik bir tepki olduğu da konuşuluyor Ankara’da.
 
KARAR GEREKÇESİ DEĞİŞTİRİLİRSE 
TEMYİZ NEDENİ SAYILIR
Hukukçulara göre bir mahkeme verdiği kararın gerekçesini değiştirirse bu bir temyiz gerekçesidir diyorlar ve YSK’nın kararlarını temyiz mercii olmadığını hatırlatıyorlar.
 
YSK’DAN İSTİFA HABERİ SÜRPRİZ OLMAZ
YSK’dan gelen bilgilere göre ise  4 üyenin usul yönünden yapılan yanlışlığa öfkeli oldukları ve bu yanlışlığı kayda geçirmek için muhalefet şerhini değiştirmek istedikleri belirtiliyor.
 
Hatta kulislerde YSK’dan bir istifa haberi gelmesini bekleyenlerin sayısı da az değil. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.