Sosyal Medya

Güncel

Maduro’dan, orduya birlik çağrısı: Kendilerini dolara satan hainleri yenmek için mücadele sürecek

Venezuela'da muhalif lider Guaido'nun askerleri ve halkı ayaklanmaya çağırdığı Carlota hava üssünden, bu kez Devlet Başkanı Maduro, orduya seslendi. 'Kendilerini Washington'dan gelen dolarlara satan hainlerin darbe girişimlerini yenmek' için verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Maduro, ordunun bu savaşa hazır olması gerektiğini ifade etti.Venezuela'da Salı günü muhalif lider Juan Guaido'nun askerleri ve halkı ayaklanmaya çağırdığı Carlota hava üssünden bu kez Devlet Başkanı Nicolas Maduro orduya seslendi.

Orduyu "darbecilere" karşı birlik olmaya çağıran Maduro, "Evet, şu an bir savaştayız. Tüm hainlere ve darbecilere silah bıraktırmak için verdiğimiz bu savaşta moralinizi yüksek tutun" dedi.

‘KENDİLERİNİ WASHINGTON'UN
DOLARLARINA SATAN
HAİNLERLE MÜCADELE SÜRECEK'

Beraberindeki komutanlarla birlikte yaptığı konuşma televizyondan canlı yayınlanan Maduro, "Venezuela'da daha önce hiç olmadığı kadar birlik olan bir silahlı kuvvetler olduğunu" tüm dünyaya göstermenin vakti geldiğini belirtti. "Kendilerini Washington'dan gelen dolarlara satan hainlerin darbe girişimlerini yenmek" için verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Maduro, ordunun bu savaşa hazır olması gerektiğini ifade etti.

Ordu içindeki küçük bir grubun desteğini alan Guaido'nun aynı hava üssünde Salı günü yaptığı ayaklanma çağrısının ardından Maduro karşıtları başkent Caracas'taki üssün etrafında toplanmıştı. Güvenlik güçleriyle Guaido yanlıları arasında çatışmalara da sahne olan küçük çaplı ayaklanma, Maduro'nun tarafında yer alan ordu tarafından aynı gün bastırılmıştı.

Guaido'ya destek veren askerlerden 25'i, Brezilya'nın Caracas büyükelçiliğine sığınma başvurusunda bulunmuştu. Maduro karşıtı hareketin önde gelen isimlerinden biri olan siyasetçi Leopoldo Lopez de İspanyol Büyükelçi'nin konutuna sığınmıştı.

RUSYA'DARN ABD'YE YALANLAMA

Maduro'yu destekleyen ülkelerin başında gelen Rusya, ABD'li yetkililerin Venezuela konusundaki iddialarına yanıt verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Maduro'yu Venezuela'dan ayrılmamaya teşvik ettiği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Açıklamaları RIA ajansı tarafından aktarılan Lavrov, Venezuela hakkında ABD ile uzlaşmaz konumlarda olduklarını ancak görüşmeleri sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');