Sosyal Medya

Güncel

ABD Dışişleri Bakanlığı: Çin’in, Müslümanlara yönelik baskıları şok edici boyutlara ulaştı

ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu müdürü Michael Kozak, Çin’in, Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik ihlallerinin 1930’lardan bu yane en kötüsü olduğunu açıkladı. Doğu Türkistan’da en ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığını belirten Kozak; Çin yönetimi tarafından çok sayıda Müslüman'ın tutuklandığını, 1 milyondan fazla kişinin toplama kamplarına gönderildiğini, Uygur halkının kültürü ve dini silinmeye çalışıldığını söyledi.Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur halkına karşı yapılan baskı ve zülümün boyutu her geçen gün büyürken ABD'den yapılan bir açıklama, gözlerin tekrar bu bölgeye çevrilmesine yol açtı. Çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'deki insan hakları ihlallerini kınadı ve Müslüman azınlıklara karşı işledikleri suçların 1930'lardan bu yana emsalsiz olduğunu söyledi.

TOPLAMA KAMPLARINDA
1 MİLYON UYGUR MÜSLÜMAN
HALKI BULUNUYOR

Çin, aşırılıkçılıkla mücadele ettiği iddia edilen yeniden eğitim programlarına maruz kaldıkları toplama kamplarında 1 milyon Uygur Müslüman tahmin ediyor.
Reuters haber ajansının Perşembe günkü haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo muhabirlerle yaptığı röportajda, İran, Güney Sudan, Nikaragua ve Çin'deki bakanlık tarafından yayınlanan yıllık İnsan Hakları Uygulamaları Raporlarındaki ihlallere dikkat çekti.
Bakanlığın İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu müdürü Michael Kozak, Çin'in ‘Sincan' olarak adlandırdığı Doğu Türkistan'daki Müslüman azınlığa yönelik suistimallere atıfta bulunan “Benim için, 1930'lardan bu yana böyle şeyler görmediniz” dedi.

HALKIN DİNİ VE KÜLTÜRÜ 
YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

İnsanların tutuklanması, milyonlarca insanı kamplara koyduğunu, onlara işkence yaptığını, kültürünü ve dinini silmeye çalıştıklarını belirten İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu müdürü Michael Kozak,”Yaşananlar şok edici. Bugün Doğu Türkistan'da dünyamızdaki en ciddi insan hakları ihlallerinden biri yaşanıyor” dedi

Kozak, 1930'lar hakkındaki yorumunun ayrıntılarını vermedi, ancak Nazi Almanyası ve Stalin altındaki Sovyetler Birliği'nin izlediği zulüm politikalarına değiniyor gibiydi.
Çin, başlangıçta kampların varlığını reddettiğini, “gönüllü bir emek eğitimi olduğu yorumunun“ gerçeklere aykırı ”olduğunu söyledi.
Uygurlar, Türk kökenli (Türkistan) ve etnik ve kültürel olarak Orta Asya ülkelerine daha yakın olan ve Doğu Türkistan (Sincan) nüfusunun yaklaşık yüzde 45'ini oluşturan Hanlıların yaklaşı yüzde 40'ını oluşturan Müslümanlardır.
1949'dan beri Pekin, Türkiye'nin Müslüman Uygur azınlığının evi olan “Doğu Türkistan” bölgesini “yeni sınır” olan “Sincan” olarak kontrol etti.
Resmi istatistiklere göre, ülkede 30 milyon Müslüman vatandaş var, bunların 23 milyonu Uygur, raporları Müslüman sayısının 100 milyon veya toplam nüfusun yaklaşık yüzde 9,5 olduğunu gösteriyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.