Sosyal Medya

Kürsü

Ali Haydar Haksal: İslâm milletinin başına belâ olan ırkçılık giderek derinleşiyor ve etkiliyor

Ali Haydar Haksal- Milli GazeteToplulukları veya milletleri var kılan kendilerine ait değerlerdir. Değerler ise bütündür. Hayatın hemen bütün alanlarında.
 
Batılılaşmayla birlikte yabancılıkları içselleştiren toplumlarda ciddî dağılmalar oldu. Bu, hemen hemen bütün topluluklar için geçerli. Günümüz dalgalarının kuşatmasında insanlık daha büyük bir tehlike ve risk altında.
 
Müslümanların medeniyeti İslâm eksenli. İslâm Hz. Adem ile başlayan silsile. Peygamberler izleği ya da daha açık ifadesiyle.
 
Dünya ve ahiret bütünlüğünde bir hayat anlayışı. İnsan ile cennet bilinçli yaklaşımı. Şeytan ve cehennem uzaklığında bir hayat tercihi.
 
Müslüman olma bilinciyle yaşanan hayatta, yabancı kavramlara yer vermek onları içselleştirmek kendisine bir şey kazandırmaz. Bilakis kendisini kendisinden uzaklaştırır.
 
Müslümanlar kendilerini tanımlarken önceliklerin İslâm ve bunun özü olan Müslümanlıkla bağdaş kılması gerekir. Dışarıdan boca olan, yanıltan ve yanılsatan kavramların tamamı hayat dışıdır bir Müslüman için. Kendisini başka şeylerle tanımlama kendisini tanımlamaya yeterli olma. Başkaları karşısında ya da güçlü olanları karşısında kendisini onlara beğendirmek, ya da özenmek onun kaybı olur.
 
Bir zamanlar sosyalizm ile İslâm özdeşliği üzerinde duruldu. Bu temel bir yanlıştı. Ya da Batıcı bir ruh ile tanımlanan sağcılık gene benzer bir durum. Kapitalizm oluşlu bir tercihe yönelime neden oldu. Milliyetçilik kavramı ile ırk eksenli bir oluşunu, Anadolu milliyetçiliği gibi bir sınırlamada tanımlayıcı olamazdı, olmadı.
 
İslâm milletinin başına belâ olan ırkçılık giderek derinleşiyor ve etkiliyor. Bununla sınırlı kalmıyor daha derinlere iniyor. Irk soy ve hatta kişi odaklı bir noktaya doğru hızla evriliyor.
 
Müslümanlar kendi kavramlarını hayatlarına uyarlamadıkça hiçbir ileri adımları olamaz. Güdümlü ve etki altında bir varlık ise varlık değildir. Sadece köle ruhluluk olur.
 
Müslümanlar İslâm milleti bilinçli olmadıkça bir bütün olamazlar. Müslümanlara bütünleştiren tek oluş. Dağılıp parçalanan Müslümanları bir araya getirecek tek merkez millet olma bilinci. Anadolu’daki Müslümanlar olarak buna daha çok gereksinim duyuyoruz. İslâm milleti bilinci ile gençlik yeniden şekillendirilmeli. Aydınlar düzeyinde İslâm coğrafyasında ilişkiler kurulmalı. Bu adımı küçümsemeden her geçen gün bu daireye dâhil olunmalı.
 
Müslümanlar aralarındaki farklılıkları değil buluşma noktalarını çoğaltmalı. Irk, mezhep, meşrep farklılıklarına bakmadan hangi noktalar buluşuluyorsa onlarda buluşulmalı. Ortak alanlar çoğaltılmalı.
 
Nefret ve öfkeye fırsat vermeyecek her adım önemli. Bu, sadece bir ülke insanı için değil komşular ve ruh birlikteliği olanlar için de geçerli. Merkez daireden dışa doğru açılım sağlanmalı. Her insan bir dünyadır, her insan bir adımdır. Adımlar insanlarla atılır ve çoğalır. Müslüman Müslüman’ın kuyusu olmamalı, birbirine ayna, birbirine ova ve düzlük olmalı. Gönlünü ferah tutmalı. İnsana güven vermeli ve güven duymalı.
 
Yabancı kavramların tamamını hayatının dışına atmalı, faizi, ribayı, riyayı, ikiyüzlülüğü, yalanı, dolanı, ihaneti, vefasızlığı, kul hakkını hayatının dışına çıkarmalı. Ne kadar olumsuzluk var ise kaçınmalı. Günahın en küçüğünden bile uzak durmalı.
 
Azlar zamanla çoğalır, insan farkına varamaz.
 
Yabancı kavramları hayatından uzak tutmalı. Sadece Müslüman olma bilincinde var olmaya bakmalı. Ne sağcılık, ne solculuk, ne ırkçılık, ne milliyetçilik, ne muhafazakârlık. Sadece İslâm ve Müslüman olma bilinciyle olmaya bakmalı.
 
Müslüman duruşuyla, kişiliğiyle, güvenirliğiyle ancak örnek olabilir. Güvenilmeyen insanın peşinden gidilmez, dikkate alınmaz. Güven en temel varlık bilincidir Müslüman’ın.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');