Sosyal Medya

Güncel

Yıldırım, AB’ye: 'Tarafını seç, Türkiye mi, düşmanları mı?'

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Birliği’nden ‘tarafını seçmesini’ istedi: “Tercihini yapsın. Türkiye’yle mi, yoksa düşmanlarıyla mı el ele kol kola hareket edecek?”Haftalık grup toplantısında konuşan Yıldırım, AB’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘bekledikleri tavrı’ sergilemediğini yinelerken, “PKK’ya, FETÖ’ye kucak açanlar Türkiye’ye ayar vermeye çalışamazlar. AB, önce şu teröristlerin ağzından konuşmayı bıraksın. Önce, terör grupları ve onların siyasi uzantılarına destek olmaktan vazgeçsin” diye konuştu.

AB’den ‘tercih yapmasını’ isteyen başbakan şöyle devam etti: “Türkiye ile mi, yoksa düşmanlarıyla mı el ele kol kola hareket edecek. Önce buna karar versin, sonra Türkiye’ye ayar vermeye çalışsın. Bu ülke, ne Avrupa ne bir başka millet. Hiçbir ülkeden talimat almaz, hiçbir ülkenin yönlendirmesiyle hareket etmez. Talimat alacağımız tek kaynağımız milletimizdir.”

‘Türkiye’de hiçbir şey tehlike altında değil’

Yıldırım, ‘özgürlüklerin tehlikede’ olduğun belirtilerek Türkiye’ye ağır eleştiriler yöneltilen son ilerleme raporunu da eleştirdi: “Türkiye’de ne demokrasi ne hukukun üstünlüğü ne de özgürlükler hiçbir şeyler tehlike altında değildir. AB’nin İlerleme Raporu bizi hem üzmüş, hem rahatsız etmiştir. Bir kez daha altını çiziyorum, bazı milletvekillerinin yargı kararıyla ifade vermeye getirilip bir kısmının tutuklanması tamamen hukukun işidir. Yapılan işlemler de hukuk çerçevesinde yürümektedir” diye konuştu.

‘Rapor hem üzdü hem rahatsız etti’

Raporun kendilerini ‘üzdüğü’ kadar rahatsız da ettiğini belirten başbakan, “Bazı milletvekillerinin yargı kararıyla ifade vermeye getirilip bir kısmının tutuklanması tamamen hukukun işidir. Yapılan işlemler de hukuk çerçevesinde yürümektedir. Haklarında teröre destek vermek, terör örgütü üyesi olmak gibi ağır iddialar vardı. Bunlar yargının önünde ya aklanacaklar ya da yaptıklarının hesabını verecek” dedi.

“Türkiye’de hukukun işleyişine AB büyükelçileri karar veremez” diyen Yıldırım, HDP’nin ‘terör örgütleriyle’ arasına mesafe koyamadığını öne sürdü: “Bu partiye destek olmak herhalde AB’nin büyükelçilerinin işi olmamalıdır. Bu milletin beraberliğine kast edenler her yerde hak ettikleri cezayı görecek.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.