Sosyal Medya

Güncel

Çin’de cuma günü ezan okumayı yasakladılar

Çin, asimilasyon ve soykırım uygulamalarına karşı Müslüman Uygur Türkleri’nin tek dayanağı ve sığınağı olan dini inançlarını yasaklayarak yok etmek ve Doğu Türkistanlılar’ın direnme güçlerini kırmaya çalışıyorÇin, asimilasyon ve soykırım uygulamalarına karşı Müslüman Uygur Türkleri’nin tek dayanağı ve sığınağı olan dini inançlarını yasaklayarak yok etmek ve Doğu Türkistanlılar’ın direnme güçlerini kırmaya çalışıyor

İşgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türkleri’ne karşı günden güne şiddetini ve çeşidini arttıran baskı, zulümlerinin yanı sıra, Müslümanlar’ın dini ibadetlerine akıl almaz yeni baskı, engelleme ve yasaklamalarını uygulamayı sürdürüyor. Yıllar önce Doğu Türkistan’da Camilerde hoparlörden ezan okunmasını yasaklayan işgalci, ateist ve Komünist Çin yönetimi bu kez müezzinlerin cuma ve bazı vakit namazlarında minarelere ve cami çatılarına çıkarak canlı ezan okumalarını de yasakladığı bildirildi. Doğu Türkistan’dan gelenlerin ifadelerine göre ülke genelinde din ve İnanç özgürlükleri işgalci Çin yönetimi tarafından her gün yeni uygulamalar ile Doğu Türkistanlı Müslümanlar’a yönelik uyguladığı baskıyı daha da şiddetlendiriyor.

Maneviyatı yok etme peşindeler

İşgalci Çin, asimilasyon, etnik ayırımcılık dini ve ırkı soykırım uygulamalarına karşı Müslüman Uygur Türkleri’nin tek dayanağı ve sığınağı manevi güç ve ilham kaynağı olan dini inançlarını yasaklayarak yok etmek ve Doğu Türkistanlılar’ın direnme güçlerini kırmak için bu aşağılık ve lanetli uygulamalara başvurduğu halk tarafından çok iyi bilinmektedir. Müslüman Uygur Türkleri İşgalci Çin’in bu Nazilerden beter uygulamalarına karşı aynı şekilde korunma ve direnme metotları geliştirdikleri de biliniyor.

Dünya Doğu Türkistan’ı görmezden geliyor

İşgalci Çin yönetimi bir süre önce kendi koyduğu engeller, kısıtlamalar ve yasaklamalar sonucunda cemaat sayısının 15’ten az olduğu Camilerin yıkılması yönünde karar almış ve bu yıkma işlemi için Kaşgar’ın Yenihisar ilçesini pilot bölge olarak seçmişti. Uzmanlara göre Çin, İslam dünyasından ve kendilerini demokrasi ve insan hakları ve özgürlüklerin koruyucusu ve hamisi olarak gören sözde küresel güçlerin Doğu Türkistanlılara yapılan zulümlere ilgi göstermemesi ve görmezden gelmesinden cesaret alarak baskı ve zulmü arttırdığını belirtiyor.

kaynak: Diriliş Postası

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.