Sosyal Medya

Kültür

BİSAK'dan “Dünden Bugüne Kültür Dergiciliği” etkinliği

Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü (BİSAK) 15-18 Aralık tarihleri arasında “Dünden Bugüne Kültür Dergiciliği” başlıklı dergi sergisi ve söyleşi dizisi düzenliyor.Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü (BİSAK) 15-18 Aralık tarihleri arasında “Dünden Bugüne Kültür Dergiciliği” başlıklı dergi sergisi ve söyleşi dizisi düzenliyor.

Etkinlikler çerçevesinde, dergilere karşı ilgi uyandırmak ve katılımcılara dergi kültürünü aşılamak hedeflenirken; aynı zamanda fikri ve edebi akımların mutfağı olan ve yine bu akımların nesilden nesile aktarımında büyük rol oynayan dergiciliğin önemine dikkat çekilmek isteniyor. Bu bağlamda Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde yer alacak olan sergide geçmişten günümüze birçok derginin nüshaları sergilenecek. Arşivlerden ve koleksiyonlardan seçilip sergilenecek bu dergiler meraklılarını 16-17-18 Aralık tarihlerinde bekliyor olacak. 

15 Aralık’ta etkinlikler, Ömer Lekesiz’in  “Türkiye’de  İslami Dergiciliğinin Serüveni” başlıklı konferansıyla başlayacak. Bu konferans katılımcıları Türkiye’de dergiciliğin kısa tarihi hakkında bilgi sahibi yapmayı hedeflemekte.

16 Aralık Çarşamba günü “Cins” dergisi üzerine İsmail Kılıçaslan, Furkan Çalışkan ve Yusuf Genç ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

17 Aralık’ta şiirde yeni bir akım başlatan “Fayrap Dergisi" ve dergi çerçevesinde gelişen "Popülist Kültür” düşüncesi hakkında Hakan Arslanbenzer, Eren Safi ve Elyesa Koytak konuşmalarını yapacak.

18 Aralık Cuma günü Nihayet dergisi ile etkinlikler son bulacak. Fatma Barbarosoğlu ve Nazife Şişman günümüz toplumsal sorunlarına cevap aradıkları “Nihayet” dergisi üzerine söyleşide bulunacaklar.

16-18 Aralık günlerinde Kuzey Piramitte dergi sergisi olacak.

Tarih: 15-18 Aralık 2015

 

Program:

15 Aralık 2015 Salı:

Başlık: Türkiye'de İslami Dergiciliğin Serüveni

Konuşmacı: Ömer Lekesiz

Yer/Saat: NH 101 / 15.00

16 Aralık 2015 Çarşamba

Başlık: Cins Dergisi

Konuşmacı: İsmail Kılıçaslan- Furkan Çalışkan- Yusuf Genç

Yer/Saat: GKM Ayhan Şahenk / 15.00

17 Aralık 2015 Perşembe

Başlık: Fayrap Dergisi

Konuşmacı: Hakan Arslanbenzer – Elyesa Koytak - Eren Safi

Yer/Saat: NH405/17.00

18 Aralık 2015 Cuma

Başlık: Nihayet Dergisi

Konuşmacı: Fatma Barbarosoğlu - Nazife Şişman

Yer/Saat: İbrahim Bodur Oditoryumu/ 17.00

16-18 Aralık

Başlık: Dergi Sergisi

Yer/Saat: Kuzey Piramit/ 09.00-17.00

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.