Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mısırlı imamdan teravih namazında darbeci Sisi’ye beddua

Dün Mısır’ın başkenti Kahire’deki Amr b. As Camii’nde binlerce kişi 2013 yılındaki darbeden sonra ilk kez Şeyh Muhammed Cibril’in arkasında darbeci lider Sisi aleyhinde edilen dualar eşliğinde namaz kıldılar.Dün Mısır’ın başkenti Kahire’deki Amr b. As Camii’nde binlerce kişi 2013 yılındaki darbeden sonra ilk kezŞeyh Muhammed Cibril’in arkasında darbeci lider Sisi aleyhinde edilen dualar eşliğinde namaz kıldılar.

Gelen haberlerde namazın ardından gösteri yapılması ihtimaline karşı caminin etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındığı, binlerce polis ve askerin cami civarında bulunduğu ifade edildi. Ayrıca camiye girenlerin bazı güvenlik engellerine maruz kaldıkları ve camiye girmeden önce arandıkları da belirtildi.

Teravih Namazı Esnasında Herkes Hıçkırıklara Boğuldu

Teravih Namazı esnasında 25 seneden daha uzun bir süredir bu camide görev yapan ve her yıl âdeti olduğu üzere Kadri Gecesi’nde yaklaşık 1 saat süren uzunca bir dua yapan Şeyh Cibril namaz kılan binlerce kişiyi hıçkırıklara boğdu.

Duanın uzunca bir bölümünü zalimler ve yalan habercilik yapan gazeteciler aleyhine ayıran Şeyh Cibril, böyle gazetecileri Mısır halkını doğru yoldan saptıran Firavun’un sihirbazlarına benzetti.

Şeyh Cibril, zalim yöneticiler, Mısır meydanlarında gençleri öldürenler ve binlerce kişiyi hapsedenler aleyhinde de açıkça dua etti. Duada tutuklu olan, vatanlarından kovulan ve şehit olanlara da yer verdi.

Zalimlerin zindanlarında hapsedilenlerin serbest bırakılmaları ve işlemedikleri bir suç yüzünden kendilerini hapsedenlerden hesap sormaları için dua eden Şeyh Cibril, Mısır halkını paramparça eden ve hakkı batılla değiştirmeye çalışan siyasetçileri helak etmesi için Allah’a yakardı.

Yeniden Görevden Alınması Yönünde Endişeler Var

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, bu duanın ardından Şeyh Cibril’in bir daha namaz kıldırmasına engel olunacağı yönünde endişeli olduklarını söyleyenler oldu. Yapılan yorumlarda paylaşımcılar şeyh için endişeli olduklarını, bu duanın milyonlarca kişinin yüreğine su serptiğini ifade ettiler.

Facebook’taki “Hamletu Bâtıl” sayfasında yer alan bir yorumda şu ifadelere yer verildi: “Benliklerini rejime teslim etmeyen, nefislerini Allah’tan başkasına satmayan âlimlere şükran borçluyuz. Allah onların ecrini versin.”

Hukukçu Muhammed Ebu Hureyre ise şu yorumu yaptı: “Allah’ım kulun Muhammed Cibril bu gece yalnızca hakkı haykırdı ve kınayıcının kınamasından korkmadı. Allah’ım onu ve onun gibi hak yoldan ayrılmayan kullarını koru.”

Şeyh Muhammed Cibril geçtiğimiz yıl Amr B. As Camii’ndeki görevinden alınmış, ancak Vakıflar Bakanlığı cemaat tarafından gelen yoğun talep üzerine 2 gün önce şeyhin görevine geri dönmesine karar vermişti.

Kur’an kıraatiyle meşhur olan Şeyh Cibril her Ramazan İslam dünyasındaki ve batıdaki büyük camileri ve İslam merkezlerini ziyaret ederek buralarda insanlara imamlık yapıyor.

Kaynak: İslami Analiz

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.